Zaloguj
Reklama

Fetyszyzm

Fetyszyzm
Fot. iStock
(3)

Fetyszem może być część ciała człowieka, garderoba, ślina, mocz lub przedmioty np. drzewa, buty lub portfel ze skóry. W seksualności człowieka wyróżnia się również zjawisko antyfetyszyzmu.

Reklama

Co to jest fetyszyzm?

Fetyszyzm to zaburzenie orientacji seksualnej polegające na osiąganiu zaspokojenia płciowego w nieprawidłowy, nietypowy sposób. Istotą tego zaburzenia jest przenoszenie pożądania seksualnego na części ciała lub przedmioty należące do partnerów seksualnych. Przedmioty te zwane fetyszami są najważniejszym źródłem podniecenia seksualnego. Znaczy to, że bez nich osoby cierpiące na fetyszyzm nie mogą osiągnąć satysfakcji seksualnej. Fetyszyzm przynosi cierpienie osobie, u której występuje. Stąd uważa się iż jest to zaburzenie, które należy leczyć.

Co może być fetyszem?

Rodzaj fetysza zależy od odmiany fetyszyzmu (patrz niżej). Mogą to być części odzieży (zwłaszcza bielizny), obuwie. Fetyszem seksualnym mogą być również włosy osoby ukochanej lub pożądanej. Fetyszyści mogą obcinać warkocze upatrzonym kobietom!
Fetyszami mogą być również części ciała takie jak ramiona, pośladki lub piersi.

Odmiany fetyszyzmu

W automonoseksualizmie fetyszem jest własne ciało upodobniane, poprzez ubranie i przybieranie charakterystycznych póz, do ciała kobiety. Osoby takie nałogowo masturbują się wyobrażając sobie masturbację z ze swoim (odmiennopłciowym) odbiciem w lustrze. Jest to złożone zaburzenie seksualne, które ociera się o narcyzm i transwestytyzm.
Ciwestytyzm to odmiana transwestytyzmu polegająca na skłonności do ubierania się w stroje własnej płci ale charakterystyczne dla innego wieku, warstwy społecznej, kultury itp.
Dendrofilia to odmiana fetyszyzmu, w której fetyszem są drzewa. Zaburzeniem z pogranicza fetyszyzmu i transwestytyzmu jest homeowestyzm. Polega on na seksualnym podniecaniu się poprzez zakładanie odzieży należącej do tej samej płci ale innego człowieka.
Ekskrementofilia jest odmianą fetyszyzmu skojarzonego z masochizmem. Rolę fetysza pełnią ludzki mocz, kał, ślina i inne wydaliny. Osoba cierpiąca na ekskrementofilię znajduje rozkosz seksualną w dotykaniu, smakowaniu, wąchaniu (urofilia - wąchanie moczu, koprolagnia - wąchanie kału) lub spożywaniu wydalin (urofagia i koprofagia).
W fetyszyźmie deformacyjnym fetyszami są wszelkie deformacje ciała człowieka lub upośledzeenia smysłów (np. ślepota, głuchota).
Rolę fetysza może spełniać również skóra o odmiennym kolorze (heterochromofilia).
Ozolagnia jest spokrewniona z fetyszyzmem i polega na podniecenie seksualne powodowane przez zapach partnera; w grę wchodzi naturalny zapach wydzielany przez skórę, zapach narządów płciowych partnera lub zapachy sztuczne (np. perfum).
Odmiany fetyszyzmu to również pigmalionizm, oraz reniflerus, w którym fetyszem sa nieprzyjemne zapachy. Z kolei w retifiżmie fetyszem są buty i rekwizyty zrobione ze skóry.

Zjawisko antyfetyszyzmu

Antyfetyszyzm polega na tym, że określona część ciała partnera, jego garderoby, woń używanych kosmetyków może zmniejszać lub blokować podniecenie seksualne i osiąganie rozkoszy.

Czy istnieją różnice w występowaniu pomiędzy płciami?

Fetyszyzm występuje prawie wyłącznie u mężczyzn. Jest jedną z najczęściej występujących dewiacji seksualnych.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • dr hab. n. med. Irena Krupka-Matuszczyk

Kategorie ICD:


Reklama
(3)
Komentarze