Zaloguj
Reklama

Fobie - czego najczęściej się boimy?

Autorzy: Marcin Rokita
Oglądanie horrorów
Fot. ojoimages
Oglądanie horrorów
(3)

Prawie każdy z nas ma jakieś lęki. Niektóre z nich są bardziej nasilone od innych. Czasami są one zakorzenione w traumatycznych przeżyciach.

Reklama

Ludzie zmagają się z wieloma fobiami. Najczęściej występujące to:

1. Arachnofobia to strach przed pająkami. Wielu ludzi boryka się z tym problemem. Zazwyczaj jest to związane ze wspomnieniami z dzieciństwa. Niektórych ludzi przeraża wygląd pająków, inni dostają dreszczy na samą myśl o tym, że coś mogłoby chodzić po ich skórze. W czasach wczesnego średniowiecza, pająki były uważane roznosicieli dżumy i były postrzegane jako źródło skażenia żywności i wody, co prowadziło do powszechnego strachu przed pająkami.
 
2. Ophidiophobia  czyli lęk przed wężami. Niektórzy eksperci uważają, że strach przed wężami może być wrodzonym mechanizmem przetrwania, aby chronić ludzi przed jadowitymi gadami.  Inni twierdzą, że gdyby tak było, to fobia nie byłaby tak częstym zjawiskiem. Ophidiophobia może prowadzić do unikania takich miejsc jak  ogrody lub sklepy zoologiczne.
 
3. Acrophobia - lęk wysokości. W przeciwieństwie do wielu lęków, ten strach może wywodzić z innych fobii, takich jak strach przed lataniem i kolejkami górskimi. Fobia ta może mieć również różną skalę nasilenia. Niektórzy mogą uniknąć takich  rzeczy jak drabiny lub bać się wspinaczek, podczas gdy inni nie są w stanie jeździć windą lub przejść do wysokiego piętra w budynku.
 
5. Cynophobia jest lękiem przed psami. Często jest wynikiem traumatycznego doświadczenia. Na przykład, ktoś ugryziony przez psa, jako dziecko może odczuwać lęk przed psami do dorosłości. Ta fobia może spowodować unikanie krewnych oraz znajomych, którzy mają czworonogi.

fot.ojoimages


6. Klaustrofobia  większość ludzi wie, że klaustrofobia jest lękiem przed  zamkniętymi pomieszczeniami. Ten strach może być wywołany traumatycznym doświadczeniem z przeszłości, np. utknięciem w windzie.
 
7. Coulrophobia jest lękiem przed  klaunami. W wielu przypadkach rozwija się w dzieciństwie. Klauni są często przedstawiani w mediach jako złe postaci, (jak było to w przypadku seryjnego mordercy Johna Wayne Gacy’ego, który przebierał się w strój klauna) co może głęboko wpływać na psychikę dziecka.
 
8. Hemophobia czyli strach przed krwią. Niektórzy ludzie doświadczają uczucia zawrotów głowy, a czasami mdleją na widok krwi - nawet przy małym skaleczeniu. Początki tego lęku są niejasne, ale może to być związane z lękiem przed śmiercią.
 
9. Glossaphobia jest to fobia przed wystąpieniami publicznymi. Może ujawnić się w dzieciństwie. Szacuje się, że 75% ludzi odczuwa ten lęk w różnym natężeniu. Jednak można z nim walczyć i go pokonać.
 
10. Nyctophobia jest jednym z najbardziej powszechnych lęków z dzieciństwa. Jest to strach przed ciemnością. Fobia ta jest wyzwalana przez błędną percepcję tego, co może zdarzyć się w ciemności. Ten problem występuje najczęściej w dzieciństwie, ale może towarzyszyć czasem również osobom dorosłym.

Jeżeli uważasz, że u Ciebie występują podobne lęki może powinieneś porozmawiać z psychologiem lub psychiatrą. Po wnikliwej analizie dolegliwości i ich przyczyn lekarz zasugeruje odpowiednią  terapię. Podczas jej trwania, nauczysz się takich zachowań i sposobu myślenia, które pozwolą Ci wyeliminować z życia te uciążliwe dolegliwości.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze