Zaloguj
Reklama

Hejt w Internecie - jak z nim walczyć?

Młody informatyk
Fot. shutterstock
Młody informatyk
(4)

Hejt w Internecie jest zjawiskiem stosunkowo nowym, pojawił się wraz z powstaniem forów dyskusyjnych i portali społecznościowych. Zjawisko hejtu może dotyczyć nie tylko osób publicznych, ale również każdego z nas. Najczęściej narażone nie niego są osoby młode, które nie wiedzą, jak właściwie reagować na hejt, co często prowadzi do depresji, a nawet w skrajnych przypadkach do samobójstw. Czy z hejtem w sieci da się w jakiś sposób walczyć?

Reklama

Na początku warto poznać etymologię słowa hejt. Wyraz hejt pochodzi od ang. hate – „nienawiść”. Oznacza obraźliwe, agresywne, prowokacyjne lub skrajnie krytyczne komentarze zamieszczane w internecie.

Kim jest hejter?

Jak pokazują badania przeprowadzone w 2015 roku przez SW Research, ponad połowa Internautów zetknęła się z hejtem w sieci, a aż 11% użytkowników Internetu co najmniej raz w życiu hejtowało w sieci. Najczęściej były to osoby młode (poniżej 24 lat), głównie mężczyźni z wykształceniem zawodowym i średnim, zamieszkujący średnie i duże miasta.

Słowo „hejt” najczęściej kojarzy się Internautom z działaniami mającymi skrzywdzić lub ośmieszyć inne osoby oraz z umieszczaniem obraźliwych wpisów, zdjęć bądź nagrań wideo celem przedstawienia innych ludzi i wydarzeń w złośliwy sposób. Hejtem dla Internautów może być także złośliwe przedstawianie innych osób lub wydarzeń, szerzenie języka nienawiści oraz psychiczne wyżywanie się na innych. Co trzeci Internauta twierdzi, że hejt to pisanie nieprawdy na forach i portalach internetowych, natomiast co czwarty badany uważa, że hejt w internecie to sztucznie stworzony problem.

Kto jest najbardziej narażony na hejt?

Na hejt najbardziej narażone są osoby publiczne (sportowcy, politycy, celebryci). Wystarczy jedna wpadka znanej osoby, aby nawet tego samego dnia powstała masa przerobionych zdjęć czy filmów. Oczywiście wszystko jest dla ludzi, a osoby publiczne często mają do siebie dystans w takich sytuacjach. Gorzej, jeżeli głupie żarty przekształcają się w mowę nienawiśc,i tj. obrażanie czy zastraszanie znanej osoby, co często wychodzi poza obszar zwykłej krytyki czy żartu.

Zjawisko hejtu dotyka również osoby młode, które często nie wiedzą, jak właściwie na niego zareagować. Z raportu „Wilki i owce w internecie” wynika, że 43 proc. młodych między 12. a 24. rokiem życia doświadcza hejtu na sobie, 20 proc. badanych przyznaje, że są hejterami. Twórcy raportu zwracają bowiem uwagę, że granica między byciem przysłowiową „owcą” a „wilkiem” jest bardzo cienka.

Należy pamiętać, że hejt w zasadzie nie jest niczym nowym, przyjął jednak inną nazwę i miejsce. Prześladowania wśród rówieśników są zjawiskiem znanym. Internet spowodował jednak, że hejtując, czujemy się bezkarni, bo jesteśmy anonimowi, a między hejterem i osobą hejtowaną powstaje pewna bariera.

fot. panthermedia

Do czego może prowadzić hejt?

Hejt ma groźne konsekwencje, obniża samoocenę, wywołuje negatywne emocje. Może doprowadzić do zaburzeń psychicznych, np. depresji, a w konsekwencji nawet samobójstwa. Jeżeli jesteśmy ofiarą hejtu w Internecie, warto porozmawiać o tym z najbliższymi albo kontaktować się z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.

Jak walczyć z hejtem w sieci?

Obok hejtu w sieci nie należy przechodzić obojętnie, podobnie jak do mowy nienawiści w życiu codziennym. Jeżeli jesteśmy świadkiem hejtu, należy zgłosić ten fakt administratorowi serwisu, który ma obowiązek zareagować na nasze zgłoszenie.

Najlepiej zrobić również zrzut ekranu – z widocznym adresem URL. Dysponujemy wtedy dowodem w razie usunięcia treści ze strony, jest on też niezbędny do przeprowadzenia ewentualnego postępowania.

Walka z hejtem w internecie wymaga działań systemowych, czyli edukacji, budowania systemu wartości, ale także wprowadzenia minimalnych wymogów prawnych i opracowania lepszych algorytmów usuwających hejt w sieci. Pomóc mogą w tym różnego rodzaju kampanie, które pokazują, jakie skutki może mieć mowa nienawiści w internecie.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze