Zaloguj
Reklama

Inna miłość

Inna miłość
Fot. ojoimages
(5)

Narcyzm to chorobliwe zakochanie się we własnej osobie. Pigmalionizm to zakochanie się np. w kobiecie z rozkładówki, lub w wyimaginowanym obrazie idealnej kobiety lub idealnego mężczyzny.

Reklama

Kim byli Narcyz i Pigmalion?

Według mitologii greckiej Narcyz był pięknym młodzieńcem, który odrzucił miłość górskiej nimfy Echo. Bogini Nemezis, mszcząc się na nim za okazaną pychę sprawiła, że zakochał się on w swoim odbiciu w strumieniu.
Pigmalion był mitycznym królem Cypru. Zakochał się on w wyrzeźbionym przez siebie posągu kobiety, któremu nadał imię Galatea. Na jego prośby Afrodyta, bogini miłości, ożywiła posąg.

Co to jest narcyzm?

Narcyzm (autoerotyzm, autofilia) to jedno z zaburzeń preferencji seksualnej. Jego istotą jest zakochanie się we własnej osobie. Przedmiotem uwielbienia staje się własne ciało oraz wszystko co wiąże się z własną osobą. Źródłem podniecenia seksualnego może być widok swojego ciała w lustrze, jego fotografie, a oglądaniu siebie może towarzyszyć masturbacja. Osoby, które cierpią na narcyzm osiągają satysfakcję seksualną (orgazm) podziwiane przez inne osoby lub w sytuacji samouwielbienia.

Co to jest pigmalionizm?

W medycynie pigmalionizm oznacza podniecanie się widokiem rzeźby lub osoby na fotografii (również fotosu w gazecie) lub obrazie, czemu może towarzyszyć masturbacja. Osoba cierpiąca na to zaburzenie może, jak Pigmalion, zakochać się w przedmiocie swojego uwielbienia, może również stworzyć sobie wyobrażenie obiektu erotycznego. Wyobrażanie sobie fetysza prowadzi do podniecenia seksualnego i orgazmu.
Narcyzm i pigmalionizm są formami fetyszyzmu.

Leczenie

Opisane zaburzenia mogą przypominać codzienne sytuacje, które nie mają nich wspólnego z chorobą. Dbanie o wygląd swojego ciała lub oglądanie podziwianych osób na wszelkich nośnikach obrazu nie stanowi problemu, jeżeli nie staje się powodem cierpienia człowieka i nie zakłóca jego relacji z innymi ludźmi. W takim przypadku należy rozważyć zgłoszenie się do psychiatry, seksuologa lub psychoterapeuty.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • dr hab. n. med. Irena Krupka-Matuszczyk

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze