Zaloguj
Reklama

Jak odosobnienie pomaga wrócić na drogę równowagi?

Autorzy: DSpectrum
Joga, medytacja
Fot. Pantherstock
Joga, medytacja
(0)

Inflacja, wojna za naszą granicą, kryzys gospodarczy – wiele czynników ma wpływ na poziom stresu w naszym organizmie, co bezpośrednio przekłada się na naszą kondycję psychiczną. Nic więc dziwnego, że szukamy sposobów, jak zmniejszyć stres i utrzymać równowagę trudnych czasach. Jednym z takich rozwiązań może być odosobnienie.

Reklama

Czym jest odosobnienie?

Bywają różne rodzaje odosobnienia, ich założenie jest jednak podobne. W ramach odosobnienia osoby izolują się od świata zewnętrznego, skupiają się na medytacji, nie korzystają z telefonów czy internetu i żyją według określonego schematu dnia. W zależności od potrzeb, a także tego, czy dana osoba ma już podobne doświadczenia – odosobnienie może trwać kilka dni, a nawet kilka tygodni.

 Pierwsze moje odosobnienie odbyłam 3 lata temu. Przez tydzień funkcjonowałam w Centrum Medytacji bez mówienia, Wi-Fi, telefonów. Jadłam jedynie dwa posiłki o 7 i 11 rano i żyłam w bardzo skromnych warunkach. Mogę z pewnością stwierdzić, że to doświadczenie odmieniło moje życie – zarówno osobiste, jak i zawodowe – mówi Victoria Iwanowska, przedsiębiorczyni i biznesowa nomadka. Dodaje: – Dzięki ćwiczeniom medytacyjnym nauczyłam się między innymi kontrolować niechciane myśli, z czego regularnie korzystam nawet teraz.

Odosobnienie może przynieść liczne korzyści, w zależności od potrzeby danej osoby. Przede wszystkim, pomaga się na chwilę zatrzymać i odpocząć od pędu codzienności. Poznanie i wielokrotne przećwiczenie technik medytacyjnych pomaga „po wyjściu” w stosowaniu ich nawet w 3-minutowej przerwie, aby zachować równowagę w codziennym życiu. Dzięki medytacji możemy lepiej panować nad stresem, zwiększyć umiejętność koncentracji, a nawet zwiększyć swoją odporność psychiczną. Szczególnie w obecnych czasach taka troska o siebie i swoje zdrowie jest bezcenna.

Odosobnienie dla… managerów i przedsiębiorców?

Przedsiębiorcy, którzy chcą odnaleźć nową perspektywę biznesową, natchnienie i odpoczynek, sięgają po różne formy aktywności. Jedni wybierają szkolenia, inni regenerują się podczas uprawiania ekstremalnych sportów. Jest także grupa, dla której odosobnienie to najlepszy sposób na spotkanie z samym sobą.

Sama prowadzę firmę, znam też wielu przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na odosobnienie. Prowadzenie biznesu to duża odpowiedzialność i stres, a nie każdy umie nabrać do pracy odpowiedniego dystansu. Coraz trudniej jest też zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Odosobnienie pomoże nie tylko w spojrzeniu na wiele spraw z innej perspektywy, może także przynieść mnóstwo pomysłów i inspiracji na zmiany w firmie czy nowe działania. Może także pomóc nam odnaleźć naszą drogę życiową, jeśli na przykład obecna ścieżka zawodowa nie jest dla nas satysfakcjonująca tłumaczy Victoria Iwanowska.

Odosobnienie przyda się także całym zespołom. Szczególnie, jeśli w firmie panują konflikty, zachodzi potrzeba gruntownych zmian, czy spada motywacja. Obecnie można nawet zorganizować wyjazd firmowy z medytacją. Na takim rozwiązaniu mogą skorzystać wszyscy. To może skutkować bowiem polepszeniem relacji, redukcją stresu i ogólnym podniesieniem poziomu szczęścia u pracowników.

Medytacja w domu, fot. panthermedia

Gdzie szukać odosobnienia?

Poszukując miejsca na odosobnienie warto dokładnie sprawdzić możliwe opcje i opinie o wybranym miejscu. Jest coraz więcej miejsc do których można się udać na odosobnienie – także w Polsce.

Zależało mi, aby na moim pierwszym odosobnieniu było ciepło, czysto i… daleko od domu - śmieje się Victoria Iwanowska i dodaje –  Po moim doświadczeniu wiele osób pytało mnie o odosobnienie, dlatego zdecydowałam się wspierać innych w jego organizacji. Co ciekawe, na takie odosobnienie coraz częściej decydują się przed ślubem Pary Młode. To bardzo dobry pomysł - dzięki temu mogą wejść w nowe życie oczyszczone wraz z nowymi kompetencjami regulowania swoich emocji.

Co jeśli nie stać nas na taki wyjazd? Odosobnienie możemy zastosować w zaciszu własnego domu. Są dostępne w internecie bezpłatne seanse medytacyjne. To może być pierwszy krok na drodze do równowagi.

Piśmiennictwo

Informacja prasowa


Reklama
(0)
Komentarze