Zaloguj
Reklama

Kiedy dzieci nie chcą wstawać

Kiedy dzieci nie chcą wstawać
Fot. ojoimages
(5)

...z łóżka. Dzieci również mogą cierpieć na depresję! Jest to jeden z typów depresji sezonowej pojawiającej się w pewnych porach roku.

Reklama

Depresja sezonowa

Jest to depresja pojawiająca się w pewnych porach roku, albo mówiąc inaczej w określonych, 90-o dniowych okresach roku. Do zaburzeń sezonowych należy również depresja letnia.

Jak rozpoznać depresję sezonową?

Osoby cierpiące na depresję sezonową skarżą się na zmęczenie i senność występującą za dnia. Stosunkowo lepiej czują one się rano, natomiast w czasie dnia ich nastrój i ogólne funkcjonowanie pogarszają się i "marzą" one tylko o pójściu spać. Co jest charakterystyczne osoby te w okresie depresji mają wzmożony apetyt na słodycze! Jedzą dużo batoników, czekolad itp. stąd ich waga ciała wzrasta. Wytłumaczeniem dla zwiększonego spożycia słodyczy jest prawdopodobnie skład czekolady. Zawiera ona duże ilości tyraminy, substancji, z której w organiżmie powstaje substancja odpowiedzialna miedzy innymi za dobry nastrój - serotonina.

Jak wygląda depresja sezonowa u dziecka?

Dziecko, które choruje na depresję sezonową ma trudności ze wstawaniem z łóżka. Notorycznie zasypia na lekcjach, ma również w okresie jesienno-zimowym obniżoną sprawność kojarzenia oraz ogólną sprawność fizyczną.

Co zrobić przy podejrzeniu depresji sezonowej u dziecka?

Należy zwrócić się o poradę do lekarza psychiatry! Najbardziej uznanym leczeniem depresji sezonowej jest fototerapia. W Polsce istnieje wiele pracowni leczenia światłem. Informacje dotyczące możliwości leczenia na danym terenie można uzyskać u psychiatry.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • dr hab. n. med. Irena Krupka-Matuszczyk

Reklama
(5)
Komentarze