Zaloguj
Reklama

Kiedy zazdrość rodzi chorobę - zespół Otella

Autorzy: Edyta Bańcyr
Spotkanie ze znajomymi
Fot. medforum
Spotkanie ze znajomymi
(3)

Otello - jeden z bohaterów dramatu Szekspirowskiego stał się synonimem osoby chorej na chroniczną zazdrość. Zespół Otella dotyka coraz większej liczby osób. Czym jest i jak sobie z nim radzić?

Reklama

Czym jest zespół Otella?
Zespół Otella znany jest w literaturze jako obłęd alkoholowy lub obłęd zazdrości, jest jedną z psychoz urojeniowych, wywoływanych m.in. przez nadmierne spożywanie alkoholu.  Osoba dotknięta zespołem Otella odczuwa chroniczną zazdrość o partnera/ partnerkę, często wymyślając irracjonalne wręcz preteksty do kłótni. Choroba najczęściej dotyka mężczyzn, jednak do tej pory nie udało się jednoznacznie stwierdzić, jak alkohol oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, prowadząc do urojeń. Osoba dotknięta zespołem Otella oskarża partnera o posiadanie kochanka, często upatrując w nim sąsiadów, a nawet członków rodziny.

Objawy zespołu Otella
Do niepokojących objawów należy zaliczyć urojeniowe przeświadczenia o niewierności, skierowane wobec partnera czy partnerki. Do najczęstszych zachowań budzących niepokój, powinno zaliczyć się przeszukiwanie kieszeni ubrań, sprawdzania skrzynek pocztowych, telefonu. Zespół Otella często współtowarzyszy innym zaburzeniom jak depresja, stany lękowe czy schizofrenia.

Leczenie
Pomimo zastosowania abstynencji, zespół Otella nie mija. Niezbędne jest leczenie psychiatryczne, które polega na podawaniu leków przeciwpsychotycznych. Leczenie zespołu Otella może trwać do końca życia.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze