Zaloguj
Reklama

Koronawirus a psychiatra – jakie wyzwania stoją obecnie przed specjalistami od ochrony zdrowia psychicznego?

Strach
Fot. Panthermedia
Strach
(0)

Od kilkunastu tygodni w mediach wciąż pojawiają się informacje dotyczące zakażeń wywoływanych przez koronawirusa. Nie dziwi to, że wizja pandemii budzi lęk u naprawdę wielu osób – szczególną grupą pacjentów, u których doniesienia o koronawirusie mogą prowadzić do pogorszenia ich stanu, są osoby z zaburzeniami psychicznymi. Dochodzić może u nich niestety nawet i do zaostrzenia przebiegu ich schorzenia – tutaj wyraźnie widoczne stają się wyzwania, które stoją w obecnej sytuacji epidemiologicznej przed psychiatrami.

Reklama

Wraz z początkiem 2020 roku w mediach na całym świecie zaczęły pojawiać się informacje na temat nowego, potencjalnie groźnego patogenu, którym jest koronawirus SARS-CoV-2. Wywoływaną przez niego chorobę określono mianem COVID-19 i w jej przebiegu występować mogą podobne objawy, jak w przypadku grypy. Takowymi mogą być gorączka, ból głowy, kaszel oraz uczucie zmęczenia i ból gardła. Największym jednak zagrożeniem, związanym z zakażeniem koronawirusem, jest ryzyko wystąpienia zapalenia płuc i rozwoju niewydolności oddechowej, które mogą skutkować śmiercią pacjenta.

Zakażenia koronawirusem – dotychczasowe statystyki

Początkowo infekcje nowym patogenem stwierdzano na terenie Chin, tak jak jednak zakładano, patogen rozprzestrzenia się i w tej chwili przypadki zakażenia koronawirusem stwierdzane są w coraz większej ilości krajów. Dotychczas na całym świecie stwierdzono ponad 107 tysięcy przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Na początku marca pojawiły się doniesienia o pierwszej infekcji koronawirusem w Polsce, dotychczas potwierdzono w naszym kraju 6 przypadków zakażenia. Przedstawione dane to stan z dnia 8 marca 2020 roku.

COVID-19 wyzwaniem nie tylko dla zakaźników, ale i dla lekarzy innych specjalności

Dość oczywiste jest to, że w stanie podwyższonej gotowości do działania są obecnie specjaliści chorób zakaźnych. COVID-19 jest jednak problemem nie tylko tych osób, u których rozwinie się ta choroba – w społeczeństwie narasta obecnie bardzo silny lęk koncentrujący się wokół tego, do czego doprowadzić może ewentualna pandemia koronawirusa. Szczególnie podatni na doświadczanie lęku są pacjenci, u których występują jakieś zaburzenia psychiczne – mowa tutaj zwłaszcza o zaburzeniach nerwicowych oraz o zaburzeniach psychotycznych. Różnego rodzaju lęk pojawiać się może u wielu dzieci. Zdecydowanie można więc oczekiwać, że obowiązków w najbliższym czasie przybędzie nie tylko zakaźnikom, ale i lekarzom specjalizującym się w psychiatrii oraz w psychiatrii dzieci i młodzieży.

Koronawirus i wzbudzany przez niego lęk u dzieci z zaburzeniami psychicznymi

Niektóre dzieci są lękowe z natury, u innych zdiagnozowano jakieś konkretne zaburzenia lękowe, np. lęk separacyjny, zespół lęku uogólnionego czy którąś z fobii specyficznych. Tacy pacjenci są szczególnie zagrożeni tym, że dojdzie u nich do pogorszenia ich stanu psychicznego – przykładowo dziecko z lękiem separacyjnym może jeszcze bardziej unikać rozłąki z opiekunem z powodu obaw, że rodzic zarazi się koronawirusem. Już teraz wiele dzieci, które mają styczność z obecnymi medialnymi doniesieniami, wyraża wiele obaw i niepokoju – obawiają się one chociażby tego, że same zachorują. Można się spodziewać, że tego rodzaju lęku u najmłodszych pacjentów będzie coraz więcej – problem może się nasilać wraz z doniesieniami o kolejnych potwierdzonych w Polsce zakażeniach koronawirusem.

Koronawirus a OCD i zaburzenia psychotyczne

W przebiegu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (OCD) pacjenci miewają różne natręctwa – jednym z takowych może być przymus mycia rąk, spowodowany obawami przed zarażeniem się jakąś chorobą. Osoby, które cierpią na OCD, mogą doświadczać w tej chwili zaostrzeń – obecne zalecenia dotyczące profilaktyki zakażeń koronawirusem obejmują m.in. znacznie częstsze mycie rąk.

fot. panthermedia

Rozprzestrzenianie się COVID-19 może także skutkować pogorszeniem stanu pacjentów chorujących na jakieś zaburzenia psychotyczne. U takich osób – szczególnie wtedy, gdy choroba nie jest u nich w pełni kontrolowana – pojawiać się mogą urojenia o innej niż dotychczas treści, skupiające się np. wokół tego, że za rozprzestrzenianie koronawirusa odpowiada któraś ze światowych gospodarek, której celem jest osiągnięcie zysków ze sprzedaży szczepionki przeciwko temu patogenowi czy leków wykorzystywanych w leczeniu COVID-19.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze