Zaloguj
Reklama

Królowie dramatu – histrioniczne zaburzenie osobowości

Autorzy: mgr Awa Fijołek
Sposoby na piękne włosy
Fot. panthermedia
Sposoby na piękne włosy
(0)

Każdy z nas spotkał ten typ człowieka. Zawsze pragnący być w centrum, głośny, prowokujący, za wszelką cenę chcący zwrócić na siebie uwagę. To prawda, mogą bywać irytujący, ale do pewnego stopnia świat sprzyja histrionikom. Dzięki wysokim umiejętnościom społecznym mogą, mniej lub bardziej świadomie, manipulować innymi i wspinać się po szczeblach kariery i życia towarzyskiego. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy pragną zbudować prawdziwe, głębokie relacje, które muszą znaleźć oparcie w czymś innym niż nieustanne potwierdzanie atrakcyjności własnego „ja”.

Reklama

Leczenie

Sposobem na łagodzenie i leczenie zaburzenia jest psychoterapia, ale niejednokrotnie pojawiają się pewne komplikacje wynikające z istoty samego histrionicznego zaburzenia osobowości. Histrionicy zazwyczaj nie uważają, że potrzebna jest im terapia i należą do ludzi, którzy dobrze funkcjonują w społeczeństwie. Terapię i leczenie utrudnia także tendencja do wyolbrzymiania swoich uczuć oraz niechęci do rutyny. Osoby dotknięte tym zaburzeniem mogą jednak poszukiwać specjalistycznej pomocy, jeżeli np. popadną w depresję z powodu utraty ważnej relacji lub pojawi się inna, niepokojąca ich kwestia, z czego warto dodać, że najczęściej o błędy obwiniają innych. Celem terapii w takim wypadku jest najczęściej odsłonięcie motywacji i lęków związanych z myślami i zachowaniem, a także pomoc osobie zaburzonej w uzyskaniu bardziej pozytywnego obrazu innych. Leki są najczęściej stosowane w wypadku zaburzeń współwystępujących, jak depresja czy zaburzenia lękowe.

Histrioniczne zaburzenia osobowości wpływają na relacje profesjonalne, osobiste i partnerskie oraz na sposób, w jaki borykająca się z nimi osoba reaguje na porażkę lub popełnianie błędów. Osoby z tym zaburzeniem są także w większej grupie ryzyka, jeśli chodzi o zaburzenia depresyjne. Prewencja zaburzenia jest raczej niemożliwa.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze