Zaloguj
Reklama

Lato i smutek

Krem z filtrem
Fot. medforum
Krem z filtrem
(4)

Depresja letnia zaczyna się w czasie gorących dni. Pewne osoby zaczynają gorzej funkcjonować, tracą zapał i energię, stają się apatyczne lub smutne...

Reklama

Co to jest depresja letnia?

Ten typ depresji należy do sezonowych zaburzeń nastroju. Polegają one na okresowym występowaniu zaburzeń typu depresja lub mania. Bardzo charakterystyczne jest to, że zaczynają się zwykle w pewnej porze roku (np. jesienią, zimą lub latem) i w pewnej porze roku ich objawy znikają.

Jaki są objawy depresji letniej?

Mogą to być typowe objawy depresji takie jak obniżenie energii i aktywności, spadek zainteresowań i smutek, osłabienie koncentracji, zaburzenia snu (nadmierna senność lub bezsenność) oraz apetytu (nadmierny apetyt lub brak apetytu). W czasie dnia osoba cierpiąca na ten typ depresji może doświadczać zmian nastroju tzn. rano mogą czuć się gorzej lub lepiej niż wieczorem.
Występowanie tych objawów latem w gorące i wilgotne dni nazywane jest depresją letnią. Objawy te ustępują zwykle jesienią.

Jak leczyć depresję letnią?

Leczenie powinno polegać na przebywaniu w klimatyzowanych lub zimnych pomieszczeniach. Istnieje tu wyraźna analogia do leczenia światłem w depresji zimowej. W przypadku zaobserwowania objawów depresji letniej po poradę należy zgłosić się do lekarza psychiatry.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • dr hab. n. med. Irena Krupka-Matuszczyk

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze