Zaloguj
Reklama

Leczenie moczenia nocnego u dzieci

Autorzy: Awa Fijołek
Dziecko borykające się z grypą
Fot. medforum
Dziecko borykające się z grypą
(0)

Ta wstydliwa przypadłość najczęściej ma podłoże psychologiczne, ale kompleksowa terapia może pomóc pozbyć się problemu raz na zawsze albo przynajmniej znacznie złagodzić jego objawy.

Reklama

Przyczyny nocnego moczenia u dzieci

W pierwszej kolejności należy znaleźć źródło istniejącego problemu oraz zbadać czy nie łączy się z innymi zaburzeniami psychicznymi lub fizycznymi. Lekarz powinien przeprowadzić dokładny wywiad, podczas którego określi kiedy rozpoczął się problem i jak często ma miejsce.

Należy go poinformować o możliwych źródłach stresu oraz podać kompletną historię zdrowia oraz informacje dotyczące przyjmowanych przez dziecko leków. Istotne jest także podanie informacji dotyczącej innych problemów ze snem, jak również poinformowanie czy ktoś w rodzinie nie cierpiał na podobne zaburzenia.

Pomocne może okazać się prowadzenie dziennika - tabelki snu, który pomoże wychwycić pewne powtarzające się wzory występowania zaburzeń. Niezbędne może się okazać także zbadanie składu moczu. Niewykluczone, że lekarz zaleci wykonanie badania polisomnograficznego.

Jak wygląda leczenie?

Leczenie moczenia nocnego na ogół jest kompleksowe i może obejmować zarówno działania fizyczne, jak i farmakologię. Z pewnością należy wykluczyć czynniki stresogenne, niezbędne może się okazać spotkanie ze specjalistą.

Warto jednak zacząć od działań najprostszych, takich jak redukcja wypijanych płynów na kilka godzin przed snem, choć naturalnie ograniczenie to powinno odbywać się w rozsądny, przemyślany sposób.

fot panthermedia

Alarm o zmoczeniu

Pomocne może być budzenie dzieci w ciągu nocy aby poszły do toalety. Istnieją także specjalne wkładki, wrażliwe na wilgoć, które alarmują o tym, że dziecko się zmoczyło.

Choć wiele dzieci przesypia sam dzwonek, to badania wskazują, że z czasem przestają oddawać mocz na dźwięk dzwonka, sygnał może być także alarmem dla rodziców, że należy wstać i zaprowadzić dziecko do łazienki. W trudnych przypadkach konieczne może się okazać leczenie farmakologiczne, a w skrajnych nawet operacja.

Pamiętajmy, żeby nigdy nie wyśmiewać ani nie poniżać dziecka dotkniętego tym problemem, raczej wykazać się cierpliwością i zrozumieniem.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze