Zaloguj
Reklama

Leki przeciwpsychotyczne (neurolpetyki): zbiór przydatnych informacji

Leki przeciwpsychotyczne (neurolpetyki): zbiór przydatnych informacji
Fot. shutterstock
(5)

Leki przeciwpsychotyczne (neuroleptyki) są preparatami, które w psychiatrii odgrywają bardzo ważną rolę – środki te są bowiem podstawowymi farmaceutykami wykorzystywanymi w leczeniu schizofrenii, dodatkowo znajdują one zastosowanie również i u pacjentów z innymi psychiatrycznymi jednostkami. Jak działają leki przeciwpsychotyczne, jakie dokładnie preparaty należą do tej grupy i – co zwykle bardzo nurtuje pacjentów – czy można się od nich uzależnić?

Reklama

Skutki uboczne leków przeciwpsychotycznych

Tak samo jak każde inne leki, tak i preparaty przeciwpsychotyczne mają swoiste dla siebie skutki uboczne. Największe ich natężenie występuje u osób zażywających leki I generacji, dlatego też obecnie raczej wykorzystywane są neuroleptyki atypowe. Wśród najczęściej występujących objawów ubocznych, związanych z zażywaniem leków przeciwpsychotycznych, wymieniane są:

  • męczliwość,
  • senność,
  • hiperprolaktynemia,
  • objawy pozapiramidowe (w postaci ruchów mimowolnych lub sztywności),
  • bóle głowy,
  • hipotonia ortostatyczna,
  • zaburzenia pamięci,
  • suchość w jamie ustnej,
  • biegunki,
  • zaparcia.

Wymienione problemy jak najbardziej mogą być dla pacjenta źródłem znacznego nawet dyskomfortu, dotychczas nie wspomniano jednak tutaj o najpoważniejszym spośród możliwych skutków ubocznych neuroleptyków. Z zażywaniem tych leków związane jest bowiem ryzyko złośliwego zespołu neuroleptycznego – pacjenci informowani są o tym, jakie są jego objawy, ponieważ w razie rozwinięcia się u nich tej jednostki niezbędne jest natychmiastowe zaprzestanie przyjmowania leków przeciwpsychotycznych.

Jak dobiera się odpowiedni dla pacjenta lek przeciwpsychotyczny?

Planując rozpoczęcie u pacjenta leczenia neuroleptykami, lekarze pod uwagę biorą jego ogólny stan zdrowia. Leki te różnią się bowiem od siebie nie tylko tym, jakie konkretnie mają działanie na poszczególne receptory – odrębności dotyczą również i ich działań niepożądanych. Przykładowo olanzapina może zwiększać apetyt i skutkować różnymi zaburzeniami metabolicznymi – ze względu na ich ryzyko nie zaleca się jej pacjentom z cukrzycą czy otyłością. U tych zaś osób, u których kiedykolwiek doszło do agranulocytozy, niewskazane jest stosowanie klozapiny.

Leki przeciwpsychotyczne u dzieci i ciężarnych

W ciąży leki przeciwpsychotyczne stosuje się wyłącznie wtedy, gdy zajdzie taka konieczność i gdy wszelkie potencjalne płynące z leczenia korzyści przewyższają ewentualne ryzyko. U dzieci neuroleptyki mogą być stosowane, ale w tej grupie wiekowej jest podobnie jak u ciężarnych – zaleca się je im wyłącznie wtedy, gdy sytuacja tego wymaga (przykładowym wskazaniem do wykorzystywania leków przeciwpsychotycznych w tej grupie wiekowej jest schizofrenia u dzieci).

Czy leki przeciwpsychotyczne mogą uzależniać?

Pacjenci, którzy mają zażywać jakiekolwiek leki psychotropowe, dość często obawiają się tego, że się od nich uzależnią. W przypadku leków przeciwpsychotycznych takie ryzyko nie istnieje. Dlaczego wiec lekarze aż tak często podkreślają swoim pacjentom, że środków tych nie mogą oni odstawiać na własną rękę, a jeżeli już medycy podejmują decyzję o zaprzestaniu terapii, to stopniowo redukują dawkę neuroleptyków i dopiero potem całkowicie je odstawiają? Otóż zalecenia te biorą się stąd, że organizm osób leczonych tymi preparatami rozwija tolerancję w stosunku do tych leków. Nagłe, z dnia na dzień, zaprzestanie ich przyjmowania grozi w związku z tym nie tylko nawrotem objawów choroby pacjenta, ale i tym, że pojawią się u niego jakieś nieprzyjemne dolegliwości natury somatycznej. Nawet więc wtedy, gdy pacjent czuje się już dobrze, nie powinien on odstawiać neuroleptyków zbyt szybko – zawsze należy czynić to w porozumieniu z lekarzem, który nie tylko oceni, czy rzeczywiście odstawienie leków jest możliwe, ale i określi, w jaki sposób się tego podjąć, aby było to bezpieczne.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze