Zaloguj
Reklama

Mity na temat koronawirusa

Przenoszenie wirusów drogą kropelkową
Fot. Panthermedia
Przenoszenie wirusów drogą kropelkową
(5)

COVID-19, obecnie powszechnie znany jako koronawirus, rozprzestrzenił się z Wuhan w Chinach na wszystkie kontynenty na Ziemi za wyjątkiem Antarktydy. Na tę chwilę liczba zakażonych osób na świecie przekracza 250 tysięcy, a gdy tylko w mediach pojawia się słowo pandemia, wśród ludzi zaczyna szerzyć się strach i panika. Wiąże się to niestety ze sporą ilością dezinformacji i nieprawdziwymi faktami na temat tego wirusa.

Reklama

Spis treści:

  1. Musisz być z kimś przez 10 minut, aby zarazić się wirusem
  2. Zagrożenie zarażenia występuje tylko u osób starszych i młodzieży
  3. Wszyscy zarażeni COVID-19 umierają
  4. Koty i psy mogą rozprzestrzeniać koronawirusa
  5. Maski ochronne na twarz zabezpieczają przed koronawirusem
  6. Suszarki do rąk zabijają koronawirusa

W artykule przedstawione zostały najczęstsze mity, które obecnie krążą w mediach społecznościowych i nie tylko.

Musisz być z kimś przez 10 minut, aby zarazić się wirusem 

Im dłużej ktoś przebywa z zarażoną osobą, tym większe jest prawdopodobieństwo nabycia wirusa, niemniej jednak zarażenie się jest możliwe w mniej niż 10 minut.

Zagrożenie zarażenia występuje tylko u osób starszych i młodzieży 

Na COVID-19, podobnie jak inne koronawirusy, można zachorować w każdym wieku. Jednak najbardziej narażone na zachorowanie są osoby starsze oraz te, u których występują inne choroby przewlekłe, m.in. choroby serca, płuc czy cukrzyca. Jak dotąd większość przypadków zachorowań dotyczyła dorosłych, ale nie znaczy to, że dzieci są na niego odporne. Naukowcy przeprowadzili badanie, na podstawie którego przyjęto wstępną tezę mówiącą o tym, że dzieci są równie podatne na zarażenie, ale ich objawy są zwykle mniej dotkliwe. Według oficjalnych informacji potwierdzono już pierwsze przypadki zarażenia koronawirusem wśród dzieci. Zarażone zostało także niemowlę.

Wszyscy zarażeni COVID-19 umierają 

To stwierdzenie jest nieprawdziwe. COVID-19 powoduje zgon u niewielkiego odsetka ludzi. Szacunki są różne, ale śmiertelność wydaje się wynosić od około 1% do 4%. Naukowcy nadal opracowują dokładny wskaźnik umieralności, prawdopodobnie będzie on wielokrotnie wyższy niż w przypadku grypy sezonowej.

Koty i psy mogą rozprzestrzeniać koronawirusa 

Obecnie niewiele jest dowodów na to, że SARS-CoV-2 może występować u kotów i psów. Jednak w Hongkongu pies o rasie szpic miniaturowy, którego właściciel miał COVID-19, zaraził się wirusem. Pies nie wykazywał żadnych objawów.

Naukowcy debatują o znaczeniu tego przypadku w kontekście epidemii.

Czy zwierzęta mogą rozprzestrzeniać koronawirusa?, fot. panthermedia

Musimy odróżnić prawdziwą infekcję od wykrycia obecności wirusa. Nadal uważam, że jest wątpliwe, czy ma to znaczenie dla wybuchu epidemii wśród ludzi, ponieważ większość globalnych epidemii spowodowana jest przenoszeniem się z ludzi na ludzimówi Jonathan Ball, profesor wirusologii molekularnej na University of Nottingham w Wielkiej Brytanii. –  Musimy dowiedzieć się więcej, lecz nie można wpadać w panikę  wątpię, że wirus może się rozprzestrzenić na innego psa lub człowieka. Prawdziwym motorem wybuchu epidemii są ludzie – dodaje naukowiec.

Maski ochronne na twarz zabezpieczają przed koronawirusem 

Pracownicy służby zdrowia używają profesjonalnych masek na twarz, które ściśle przylegają do twarzy, aby chronić je przed infekcją. Jednak te jednorazowe nie zapewnią aż takiej ochrony. Wynika to z faktu, że nie przylegają one dokładnie do twarzy, a kropelki nadal mogą przedostać się do ust i nosa. Ponadto małe cząsteczki wirusa mogą bezpośrednio przenikać przez materiał.

Jednak osobom, u których występują choroby związane z układem oddechowym, noszenie takiej maski może pomóc chronić innych przed zarażeniem.

Istnieje bardzo mało dowodów na to, że noszenie takich masek chroni użytkownika przed infekcją – wyjaśnia dr Ben Killingley, konsultant w dziedzinie medycyny ostrej i chorób zakaźnych w University College London Hospital w Wielkiej Brytanii. –  Ponadto noszenie masek może dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa i może prowadzić do ignorowania innych praktyk zapobieganiu infekcji, np. higieny rąkdodaje.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby osoby opiekujące się osobą podejrzaną o zakażenie COVID-19 nosiły maskę. W takich sytuacjach jest to zasadne tylko wtedy, gdy opiekun regularnie myje ręce ściereczką do rąk na bazie alkoholu lub mydłem i wodą.

Suszarki do rąk zabijają koronawirusa 

Suszarki do rąk nie zabijają koronawirusa. Dlatego najlepszym sposobem na ochronę siebie i innych przed wirusem jest umycie rąk mydłem i wodą lub ściereczką na bazie alkoholu.

Wraz ze wzrostem zachorowań na koronawirusa pojawia się coraz więcej informacji na jego temat. Często są to jednak dane niepotwierdzone i, co niestety bardziej powszechne, zmyślone wypowiedzi. Przypominamy, że najbardziej aktualne i rzetelne informacje znaleźć można na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia, pod adresem: https://www.gov.pl/web/koronawirus.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze