Zaloguj
Reklama

Mity na temat koronawirusa

Przenoszenie wirusów drogą kropelkową
Fot. Pantherstock
Przenoszenie wirusów drogą kropelkową
(5)

COVID-19, obecnie powszechnie znany jako koronawirus, rozprzestrzenił się z Wuhan w Chinach na wszystkie kontynenty na Ziemi za wyjątkiem Antarktydy. Na tę chwilę liczba zakażonych osób na świecie przekracza 250 tysięcy, a gdy tylko w mediach pojawia się słowo pandemia, wśród ludzi zaczyna szerzyć się strach i panika. Wiąże się to niestety ze sporą ilością dezinformacji i nieprawdziwymi faktami na temat tego wirusa.

Reklama

Maski ochronne na twarz zabezpieczają przed koronawirusem

Pracownicy służby zdrowia używają profesjonalnych masek na twarz, które ściśle przylegają do twarzy, aby chronić je przed infekcją. Jednak te jednorazowe nie zapewnią aż takiej ochrony. Wynika to z faktu, że nie przylegają one dokładnie do twarzy, a kropelki nadal mogą przedostać się do ust i nosa. Ponadto małe cząsteczki wirusa mogą bezpośrednio przenikać przez materiał.

Jednak osobom, u których występują choroby związane z układem oddechowym, noszenie takiej maski może pomóc chronić innych przed zarażeniem.

Istnieje bardzo mało dowodów na to, że noszenie takich masek chroni użytkownika przed infekcją, –wyjaśnia dr Ben Killingley, konsultant w dziedzinie medycyny ostrej i chorób zakaźnych w University College London Hospital w Wielkiej Brytanii. Ponadto noszenie masek może dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa i może prowadzić do ignorowania innych praktyk zapobieganiu infekcji, np. higieny rąk – dodaje.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby osoby opiekujące się osobą podejrzaną o zakażenie COVID-19 nosiły maskę. W takich sytuacjach jest to zasadne tylko wtedy, gdy opiekun regularnie myje ręce ściereczką do rąk na bazie alkoholu lub mydłem i wodą.

Suszarki do rąk zabijają koronawirusa

Suszarki do rąk nie zabijają koronawirusa. Dlatego najlepszym sposobem na ochronę siebie i innych przed wirusem jest umycie rąk mydłem i wodą lub ściereczką na bazie alkoholu.

Wraz ze wzrostem zachorowań na koronawirusa pojawia się coraz więcej informacji na jego temat. Często są to jednak dane niepotwierdzone i, co niestety bardziej powszechne, zmyślone wypowiedzi. Przypominamy, że najbardziej aktualne i rzetelne informacje znaleźć można na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia, pod adresem: https://www.gov.pl/web/koronawirus.

 –

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze