Zaloguj
Reklama

Moczenie nocne – przyczyny i diagnostyka

Autorzy: Awa Fijołek
Dziecko borykające się z grypą
Fot. medforum
Dziecko borykające się z grypą
(0)

Moczenie nocne zalicza się do parasomnii. Osoba dotknięta tym zaburzeniem nieświadomie oddaje mocz w czasie snu. Problem ten dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Reklama

Dzieci od osiemnastego miesiąca do trzeciego roku życia uczą się wstrzymywania moczu w czasie snu i w zależności od indywidualnego rozwoju dziecka, nabycie tej umiejętności może się przeciągnąć nawet do piątego roku życia. Jeżeli w tym wieku moczenie nocne pojawia się nie częściej niż dwa razy w tygodniu, nie mówi się jeszcze o zaburzeniu. W wypadku najmłodszych pacjentów często ta przypadłość wpływa na zburzenie poczucia własnej wartości i w dużej mierze to od rodziny dziecka zależy, w jakim stopniu poradzi sobie ono z tym problemem.

Za nocne wstrzymywanie moczu odpowiedzialny jest między innymi hormon antydiuretyczny, który zmniejsza ilość wytwarzanych ekstrementów w czasie snu. Jeżeli wysokość tego hormonu jest niewystarczająca, wówczas mamy do czynienia z moczeniem nocnym. Jednak przyczyny zaburzenia mogą być bardzo różne, związane zarówno z istnieniem innych problemów ze snem, jak i chorobami psychicznymi, zastosowaniem określonych leków czy substancji psychoaktywnych. Bardzo często moczenie nie pojawia się jako samoistny problem, ale towarzyszy innym nieprawidłowościom. W przypadku dzieci nieraz odnotowuje się, że moczą się zaraz po przebudzeniu, zanim zdążą pójść do toalety. Problem ten pojawia się zwłaszcza w wypadku cierpiących na ADHD lub przebywające w rodzinach mocno zdezorganizowanych, gdzie mały człowiek narażony jest na wiele stresów i negatywnych bodźców zewnętrznych.

W okresie dzieciństwa moczenie nocne odnotowuje się znacznie częściej u chłopców niż dziewczynek, ale w podeszłym wieku te proporcje ulegają zmianie. Zaburzenie to ma także podłoże genetyczne.

Aby móc leczyć tę nieprawidłowość, w pierwszej kolejności potrzebny jest złożony wywiad lekarski, który pomoże ustalić przyczynę, częstotliwość moczenia się oraz jego intensywność. Z pewnością lekarz musi wiedzieć jakie leki bierze pacjent oraz czy boryka się z innymi zaburzeniami. Możliwe, że zaleci prowadzenie notatnika snu, który pomoże wychwycić pewne powtarzające się wzorce, pomocne może się także okazać zrobienie polisomnografii oraz zbadanie składu moczu. Wszystkie zebrane dane z pewnością pomogą ustalić przyczynę problemu i zalecenie terapii, która możliwie zminimalizuje wstydliwy problem.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze