Zaloguj
Reklama

Mowa ciała - co znaczą gesty?

Autorzy: Katarzyna Kurek
Ręce
Fot. Panthermedia
Ręce
(4)

Na podstawie mowy ciała można odgadnąć prawdziwe intencje naszego rozmówcy.

Reklama

Język ciała, gestów i zachowań jest bardzo przydatny w biznesie (podczas negocjacji, narad), ale również na co dzień podczas rozmów indywidualnych. Komunikacja niewerbalna służy uzupełnieniu mowy oraz pomaga wzmocnić przekazywaną informację.

W języku ciała można wyróżnić typy ekspresji niewerbalnej:

  • mimikę (wyraz twarzy),
  • kinezjetykę (pozycja ciała, postawa, gesty),
  • proksemikę (odległość od rozmówcy)
  • parajęzyk (głos - wysokość, natężenie).

Aby osiągnąć zamierzone cele podczas rozmowy, należy zwrócić szczególną uwagę na odległość od rozmówcy. Przestrzeń narzuca pewne rodzaje zachowań, dlatego na przykład zajmując miejsce przy stole trzeba być świadomym tego, że jego wybór wypływ na naszą postawę i przebieg rozmowy.
 fot. ojoimages
 

Według specjalistów najkorzystniejszą pozycją przy stole jest pozycja "na skos" (przez róg stołu), ponieważ możemy siedzieć blisko swego rozmówcy i swobodnie rozmawiać, jednocześnie oddzielający kawałek blatu sprawia, że można czuć się bezpiecznie i neutralnie. Pozycja ta umożliwia nieograniczony kontakt wzrokowy i pozwala uniknąć podziału terytorialnego powierzchni biurka.

Każdy człowiek posiada sfery, których nie należy naruszać podczas spotkań z rozmówcą.

  • Strefa intymna ma zasięg 45cm i wyznacza ją dotyk, ciepło oraz zapach ciała. Przeznaczona jest dla bardzo bliskich osób z którymi tworzymy więzi uczuciowe.
  • Strefa osobista ma zasięg 120cm i przeznaczona jest dla przyjaciół i poufałych rozmów – granicę tą wyczuwają oczy i uszy. Strefa oficjalna ma zasięg 360cm i jest to obszar występujący podczas narad, posiedzeń itp.
  • Strefa publiczna sięga powyżej 360cm, występuje w dużych salach konferencyjnych i zniechęca do dialogu.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze