Zaloguj
Reklama

Możliwości wykorzystania Internetu w psychiatrii - wywiad z dr Meder

Kobieta pracująca na laptopie
Fot. ojoimages
Kobieta pracująca na laptopie
(3)

Możliwości wykorzystania Internetu w psychiatrii - wywiad z dr Meder

Reklama

XL Zjazd Psychiatrów Polskich
Kraków, 14-17 czerwca 2001r

Maciej Matuszczyk: Pani Doktor. Chciałbym zapytać o Pani opinię na temat możliwości wykorzystania Internetu w psychoedukacji
Joanna Meder: Uważam, że należy tu rozważać2 aspekty. Z jednej strony widzimy wspaniały postęp. Osoby, które mają kłopoty z poruszaniem, czy mieszkający w małym miasteczku mają możliwość porozumienia się i dotarcia do informacji. Mogą być na bieżąco w sprawach zawodowych i rozwijać swoje zainteresowania.
Jednak z drugiej strony, jeśli chodzi o naszych pacjentów, tylko praca z maszyną i izolacja nie jest najlepsza,. Szczególnie dotyczy to pacjentów depresyjnych, gdyż powoduje dalsze cofanie się wgłąb siebie.
Jeśli chodzi o pacjentów ze schizofrenią. Chciałabym podzielić się taką refleksją. Byłam 2 lata temu na szkoleniu w dużym szpitalu ogólnym na północy Finlandii. Jest tam znakomity personel średni, ale mało lekarzy, którzy nie chcą tam pracować z powodu warunków klimatycznych. Pokazywano nam, jako cud techniki, badanie pacjenta na odległość. Byłam tym zaszokowana. Szczególnie, że jest to kraj, w którym jest ogromna ilość depresji, jeden z najwyższych wskaźników samobójstw, a duża liczba ludzi ma kłopoty z komunikacją. Finowie twierdzą, iż jest to ich problem narodowy. Szczególnie dotyczy młodych ludzi, którzy głownie rozmawiają przez telefon, a w bezpośrednich kontaktach sobie nie radzą.
I w tej sytuacji badanie, kiedy lekarz z monitora pyta pacjenta z urojeniami: „Czy ma Pan myśli samobójcze?” Odpowiedź może być zupełnie nie adekwatna.
Zapytali mnie co ja sądzę o tej technice i czy mamy coś podobnego w kraju.
Odpowiedziałam, że nie mamy i mam nadzieję, że nigdy czegoś takiego nie będzie.
Myślę, że wszystko co stosowane z umiarem może przynieść korzyści. Ja reprezentuję rehabilitację psychiatryczną. Uważam, że nowoczesne metody powinny być wykorzystywane. Jednak nie można techniką zastępować kontaktu lekarz-pacjent. Podobnie jak nie wychowa się dziecka przez telefon, nie zawiąże się przyjaźni, czy nie znajdzie się partnera na dalsze życie.
MM: Dziękuję za rozmowę

Dr n.med. Joanna Meder
jest kierownikiem Zakładu Rehabilitacji Psychiatrycznej
Instytut Psychiatrii i Neurologii
Warszawa

Reklama
(3)
Komentarze