Zaloguj
Reklama

Negatywne skutki zdrowotne stresu

Autorzy: mgr Beata Surowiec
Negatywne skutki zdrowotne stresu
Fot. medforum
(4)

Wzrost poziomu adrenaliny pod wpływem chwilowego stresu dostarcza nam wielu niezapomnianych przeżyć, mobilizując organizm do działania i wpływając na niego pozytywnie. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje dla zdrowia i funkcjonowania całego organizmu może mieć długotrwała ekspozycja na stres.

Reklama

Układ hormonalny a stres

W sytuacjach stresowych w organizmie wydzielane są takie hormony jak: adrenokortykotropiny (ACTH), wydzielany nadmiernie pod wpływem długotrwałego stresu lub silnego przeżycia, oraz adrenalina i noradrenalina.

Wpływ stresu na cały układ hormonalny jest niepodważalny. Uaktywnia on produkcję androgenów (aldosteronu) oraz wzrost kortyzolu, jednego z tzw. hormonów stresu. Prawidłowy poziom kortyzolu w organizmie podnosi jego odporność, a także wpływa korzystnie na jego wytrzymałość. Natomiast nadmiar kortyzolu może wywołać poważne zaburzenia działania m. inn. układu hormonalnego. Przede wszystkim hamuje działanie progesteronu, co w konsekwencji może prowadzić między innymi do występowania zespołu napięcia międzymiesiączkowego itp. Wśród najczęściej występujących objawów nadmiaru kortyzolu w organizmie wymienia się przyrost masy ciała, zanik skóry i mięśni, osteoporozę, upośledzenie układu immunologicznego, nieprawidłowy poziom glukozy we krwi.

Wysokie poziomy kortyzolu stymulują gromadzenie tłuszczu, prowadząc do otyłości i złego wchłaniania się insuliny, a także hamują pracę leukocytów obniżając zdolność organizmu do walki z infekcjami. Nadmiar aldosteronu może być natomiast przyczyną zatrzymanie sodu, utraty potasu i magnezu, zatrzymania wody i w konsekwencji nadciśnienia. Pod wpływem stresu zwiększa się również poziom prolaktyny oraz estrogenów. Najczęstszym powodem umiarkowanego podwyższenia stężenia poziomu prolaktyny w surowicy krwi jest stres, dlatego też badanie tego poziomu powinno być wykonane po nocnym wypoczynku. Estrogeny natomiast są zdolne do intensyfikowania i wydłużania reakcji nadnerczy, będących producentami kortyzolu.


fot. panthermedia

Szczególne znaczenie ma wpływ stresu na cykl menstruacyjny, jak również na płodność. Może on wywoływać zaburzenia funkcjonowania osi podwzgórze-przysadka-jajnik. Stres może być także przyczyną bolesnego miesiączkowania u młodych kobiet. Niektóre analizy badawcze wykazują, iż w tej grupie wiekowej sytuacje związane z silnym napięciem psychicznym jak np. silne przeżycia emocjonalne, egzaminy, konflikty z rówieśnikami, zwiększają ryzyko pojawienia się bolesnej miesiączki, a także bolesności okolicy krzyżowej podczas menstruacji. Ryzyko to zwiększa się w przypadku, gdy ekspozycja na stres miała miejsce w pierwszej fazie cyklu. Warto nadmienić o tym, iż nawet niewielki stres może zakłócić cykl miesiączkowy kobiety, którego prawidłowe działanie zależne jest od wydzielanych hormonów płciowych.

Układ hormonalny kobiety jest bardzo czuły i szybko reaguje na różne bodźce zakłócając jego prawidłowe funkcjonowanie. Pod wpływem stresu cykl miesiączkowy może być wydłużony bądź skrócony. Zaburzenia miesiączkowania stosunkowo często pojawiają się u młodych kobiet, które dopiero rozpoczęły inicjację seksualną. Niedostateczna znajomość metod antykoncepcyjnych czy też fizjologii cyklu sprawia, iż wiele z nich współżyjąc przeżywają ogromny stres. Najczęściej związany jest on ze strachem przed niechcianą, nieplanowaną ciążą. Ze zniecierpliwieniem wyczekują nadejścia krwawienia miesiączkowego a towarzyszące temu silne napięcie emocjonalne, zaburzając prawidłowe wydzielanie hormonów płciowych, może wydłużać cykl i opóźniać miesiączkę, przez co stres się potęguje. Wówczas pojawia się reakcja błędnego koła.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze