Zaloguj
Reklama

Negatywne skutki zdrowotne stresu

Autorzy: mgr Beata Surowiec
Negatywne skutki zdrowotne stresu
Fot. medforum
(4)

Wzrost poziomu adrenaliny pod wpływem chwilowego stresu dostarcza nam wielu niezapomnianych przeżyć, mobilizując organizm do działania i wpływając na niego pozytywnie. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje dla zdrowia i funkcjonowania całego organizmu może mieć długotrwała ekspozycja na stres.

Reklama

Stres a problemy z zajściem w ciążę

Podobnie dzieje się w sytuacjach, gdy kobieta bardzo pragnie i wyczekuje dziecka, szczególnie w przypadkach, gdy ma problemy z płodnością lub donoszeniem ciąży. Przewlekły stres, czy tym razem się uda, może wywołać podobne objawy czyli opóźnienie krwawienia. Wyeliminowanie czynnika o podłożu psychicznym często powoduje, że pomimo nie podjęcia żadnego leczenia, udaje się kobiecie zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko.

Najczęściej, kiedy pogodzi się ona już z faktem, że być może nie ma szans na posiadanie potomstwa, zmieni swoje życie, które dotąd pochłonięte było tylko i wyłącznie myślami o dziecku, ciąża przychodzi niespodziewanie i staje się dla niej miłym zaskoczeniem. W związku z powyższym, starając się zachować spokój psychiczny można osiągnąć bardzo dobre rezultaty. Stres jest bowiem największym wrogiem ciąży. Warto zaznaczyć, iż pewne niewielkie czynniki stresujące, które pozornie mogłyby mieć znikomy wpływ na procesy rozrodcze mogą jednak znacząco wpływać na brak występowania jajeczkowania. Zredukowanie stresu może doprowadzić do wznowienia owulacji i zajścia w ciążę.

Stres w ciąży

Choć ciąża jest kojarzona naturalnie z towarzyszącymi jej pozytywnymi emocjami związanymi z macierzyństwem, to w rzeczywistości dla wielu kobiet jest ogromnym czynnikiem stresorodnym. Stres ma ogromne znaczenie dla prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju płodu. Najczęściej wywołany jest różnymi przeżyciami dnia codziennego, obawą o donoszenie ciąży, ciążą nieplanowaną, obawą przed powikłaniami ciąży i porodu oraz obawą przed macierzyństwem, jak również zbytnią troską o stan płodu lub strachem przed porodem. Może powodować wiele zaburzeń psychicznych u kobiety oraz wpływać bardzo niekorzystnie na rozwój płodu.

Zdarza się, że silne przeżycie w trakcie ciąży może stać się przyczyną powstawania wielu wad rozwojowych u płodu. Szczególnie dotyczą one ośrodkowego układu nerwowego oraz serca. Najprawdopodobniej jest to wynik teratogennego działania kortyzolu, wytwarzanego przez organizm kobiety w chwilach silnego napięcia emocjonalnego.


fot. panthermedia

Bardzo stresujące lub też traumatyczne wydarzenia doświadczane w okresie ciąży mogą mieć długookresowy wpływ na płód. Oddziaływanie to może ujawnić się u dziecka dopiero po wielu latach. Stres może powodować u ciężarnej zaburzenia snu, utratę lub nadmierny apetyt jak również apatię, która w cięższych przypadkach może przerodzić się w depresję i zaburzenia lękowe. Mogą one z kolei bardzo niekorzystnie wpłynąć na ciążę powodując różnego rodzaju jej powikłania. Silny stres może spowodować przedwczesne skurcze macicy, silne pocenie się, uderzenia gorąca bądź zimne poty, podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, kołatania serca czy też omdlenia.

W celu zminimalizowania silnego, przewlekłego napięcia emocjonalnego, nieodzowne jest zapewnienie sobie odpowiedniej ilości czasu na odpoczynek i relaks. Niezbędna ilość snu, ciepła kąpiel czy relaks przy interesującej książce lub dźwiękach ulubionej muzyki z pewnością korzystnie wpłynie na stan psychiczny każdego człowieka. Nie należy wyłączać się z życia towarzyskiego lecz częściej rozmawiać o dręczących problemach. Pozwoli to znacznie rozładować napięcie i stres. Należy także, w miarę możliwości, unikać sytuacji stresowych lub starać się spojrzeć na nie z innej perspektywy. Pozytywne myślenie jest bowiem najważniejszym elementem w walce ze stresem.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze