Zaloguj
Reklama

Niefarmakologiczne leczenie depresji w okresie ciąży i po porodzie

Autorzy: mgr Magdalena Szumska-Kostrzewska
Niefarmakologiczne leczenie depresji w okresie ciąży i po porodzie
Fot. ojoimages
(3)

Ostatnio coraz częściej mówi się o skuteczności terapii niefarmakologicznych u kobiet cierpiących na depresję w okresie ciąży lub też po porodzie. Wykazano skuteczność kilku alternatywnych terapii dotyczących leczenia depresji i polegających na psychoterapii, terapii światłem widzialnym (BLT) oraz interwencjach psychologicznych.

Reklama

Autorka badania dr Maria R. Corral, University of BC, British Columbia, USA, twierdzi, iż kobiety ciężarne same interesują się takimi terapiami i szukają o nich informacji przez Internet, gdyż są zmotywowane do samodokształcania się.

Wśród tych terapii dr Corral wymieniła stosowanie środków ziołowych dostępnych bez recepty, terapię muzyczną, jogę, aromaterapię oraz terapię masażu noworodka. Terapie te wykazały wpływ na podwyższanie poziomu dopaminy i serotoniny oraz obniżanie poziomu hormonów stresu kortyzolu i noradrenaliny. W okresie ciąży częstość wykonywania ćwiczeń znacznie obniża się. Należy jednak pamiętać, iż wystarczy tylko 30 min dziennie umiarkowanych ćwiczeń aby obniżyć ilość punktów w teście  stosowanym celem zdiagnozowania depresji poporodowej (The Edinburgh Postnatal Depression Scale). Kobiety żyjące w północnych strefach geograficznych mogą cierpieć na zmiany nastroju związane z daną porą roku i są bardzo dobrymi kandydatkami do terapii światłem widzialnym, jaka jest stosowana właśnie w przypadkach depresji sezonowej (SAD - seasonal affective disorder). Terapia światłem (BLT) działa poprzez wpływanie na szlaki przemian serotoniny. W szczególności terapia BLT jest skuteczna, jeżeli dana pacjentka odrzuca stosowanie jakichkolwiek leków a cierpi na depresję bez cech sezonowości.

Dr Corral wspomniała również o badaniu przeprowadzonym przez grupę fińskich naukowców gdzie zbadano wpływ terapii BLT na grupę 18 kobiet z depresją poporodową (PDD). Pacjentki były poddane seansom 30 minutowym, raz dziennie przez okres 5 tygodni. W badaniu tym stwierdzono, iż u 49% badanych kobiet depresja zmniejszyła się, jednakże efekt terapii utrzymywał się do 1 miesiąca.

Istnieje 20% kobiet chorujących na depresję i depresję poporodową, które odmawiają jakiegokolwiek leczenia. „Takie pacjentki są w grupie najwyższego ryzyka” - uważa dr Corral, która opisuję tę grupę  kobiet jako „młodsze i pochodzące z niższej klasy społecznej”.

Zmiana w życiu kobiet związana z pobytem w domu (przerwa od pracy zawodowej), nowymi obowiązkami związanymi z noworodkiem, utrata niezależności  stanowi jeden z wielu trudnych konfliktów mogących się pojawić w czasie ciąży i po porodzie.

Dr Corral sugeruje, iż w takich przypadkach terapia grupowa może być wysoce skuteczna, jak również zajęcia z masażu matki i noworodka mogą przyczynić się do poprawy jakości więzi pomiędzy matką a dzieckiem - wykazano, że stężenie oksytocyny wzrasta podczas wykonywania masażu terapeutycznego.

Dr Corral w swojej pracy zasugerowała również tzw. „celowaną suplementację żywnościową”. Stosowanie suplementacji SAMe (S-adenosylmethionine), 5-HTP (5-hydkosy-typtofanu), kwasu foliowego, i kwasów omega-3 oraz różnych dawek EPA i DHA może być korzystne i powodować polepszenie i zmniejszenie stanu depresji występującego w okresie ciąży i po porodzie. W innym badaniu udowodniono np. iż suplementacja żelaza zmniejszała depresję i odczuwany niepokój jak również polepszała funkcje poznawcze w badanej grupie kobiet.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • materiały 19th at the American Psychiatric Association 2007 Annual Meeting (APA).

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)
Komentarze