Zaloguj
Reklama

Nietypowe objawy zaburzeń lękowych

Zmęczenie
Fot. medforum
Zmęczenie
(4)

Zaburzenia lękowe typowo kojarzone są z ciągłym zamartwianiem się, nieuzasadnionym poczuciem stałego lęku czy lęku przed konkretnymi zjawiskami. Wiadomo, że lęk może prowadzić do objawów somatycznych – np. do przyspieszonej czynności serca. Czy ktoś jednak powiązałby częste odbijanie czy ziewanie z zaburzeniami lękowymi? Prawdopodobnie nie, a prawda jest taka, że takie oraz inne nietypowe dolegliwości również mogą być związane z zaburzeniami lękowymi.

Reklama

Zaburzenia lękowe – czy to w postaci fobii specyficznych, zaburzenia lękowego uogólnionego czy agorafobii – nierzadko w znacząco negatywny sposób wpływają na codzienne funkcjonowanie pacjentów. Taki stan rzeczy wynika z tego, jakie są objawy zaburzeń lękowych – pacjenci borykający się z nimi mogą m.in. odczuwać stałe (nawet nieuzasadnione) poczucie zmartwienia, doświadczać oni mogą również uczucia wewnętrznego niepokoju. Przez zaburzenia lękowe pacjenci mogą izolować się od innych ludzi, mogą oni unikać wychodzenia z domu czy zaniedbywać swoje obowiązki.

Poza problemami związanymi ściśle z psychiką, w przebiegu zaburzeń lękowych pojawiać się mogą również i pewne objawy somatyczne lęku. Jako tego typu problemy traktować można kołatania serca, przyspieszenie oddychania czy wzmożenie potliwości. Okazuje się jednak, że u części pacjentów zmagających się z zaburzeniami lękowymi, pojawiają się dość niespecyficzne objawy somatyczne, których najprawdopodobniej nikt nie powiązałby z lękiem. Tego rodzaju dolegliwości niekoniecznie w ogóle wzbudzają uwagę pacjentów, bo zazwyczaj nie prowadzą one do trudności w codziennym funkcjonowaniu.

Nietypowe objawy zaburzeń lękowych – częste odbijanie

Odbijanie kojarzone jest typowo jako zjawisko związane ze schorzeniami gastrologicznymi czy ze spożyciem napoju gazowanego, zjawisko to może jednak pojawiać się w przebiegu zaburzeń lękowych. Taka możliwość wynika z tego, że u pacjentów zmagających się z lękiem dochodzi do co najmniej dwóch zjawisk. Pierwsze z nich związane jest z samym spożywaniem pokarmów. Pacjenci znerwicowani miewają tendencję do szybkiego spożywania posiłków – taki styl jedzenia sprzyja połykaniu wraz z jedzeniem dużych ilości powietrza, które później w jakiś sposób musi się wydostać z przewodu pokarmowego – już w związku z tym zjawiskiem może dochodzić do odbijania.


fot. panthermedia

Lęk może jednak również wpływać bezpośrednio na same procesy przetwarzania pokarmu w przewodzie pokarmowym. Już od dawna mówi się, że psychika i ciało pozostają ze sobą w ścisłej łączności, że psychika wpływa na funkcjonowanie ciała i odwrotnie. Obarczenie zaburzeniami lękowymi może – w różny sposób – zaburzać procesy trawienia pożywienia, i to właśnie stanowi kolejną możliwą przyczynę częstszego występowania odbijania u osób z zaburzeniami lękowymi.

Nietypowe objawy zaburzeń lękowych – oziębienie stóp i dłoni

Problemem, który może pojawiać się w przebiegu zaburzeń lękowych, jest ochłodzenie stóp oraz dłoni. Zjawisko takie związane jest z mechanizmem, który występuje u ludzi i pojawia się w sytuacjach, kiedy odczuwamy zagrożenie. Otóż w takich przypadkach dochodzi do centralizacji krążenia, czyli do tego, że krew przemieszczana jest z obwodowych do centralnych rejonów ciała, np. kierowana jest ona ku sercu.

Istnienie takie zjawiska tłumaczone jest tym, że centralizacja krążenia ma służyć lepszemu przygotowaniu do walki i ucieczki. Dochodzić do niej może w przebiegu zaburzeń lękowych i właśnie dlatego podczas napadów lęku dłonie oraz stopy pacjentów mogą stawać się zimne.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze