Zaloguj
Reklama

Nomofobia, czyli myśl o utracie telefonu coraz większym zagrożeniem wśród młodych ludzi

Nastolatek
Fot. shutterstock
Nastolatek
(0)

Według ekspertów nawet 70 procent dzieci poniżej 15 roku życia cierpi z powodu niedostępności do telefonu komórkowego. Zjawisko to nosi nazwę nomofobii.

Reklama

XXI wiek, to czas, kiedy dostęp do najnowszych technologii, w postaci m.in. smartphonów jest dostępny dla wszystkich, niezależnie od wieku, wykształcenia, czy miejsca zamieszkania. Wiele osób nie wyobraża sobie dzisiaj życia bez komórki, tudzież innego elektronicznego gadżetu, a jeszcze 20 lat temu posiadanie telefonu stacjonarnego, czy komputera było nieczęstym zjawiskiem. 

Dla wielu osób telefony komórkowe stały się nie tylko niezbędnymi narzędziami w ich codziennym życiu, ale przejęły również kontrolę nad ich czasem i życiem w takim stopniu, że stały się poważnym problemem, prowadzącym nierzadko do uzależnienia.

Czym jest nomofobia?

Nomofobia jest terminem stosowanym do opisania objawów polegających na strachu przed brakiem telefonu komórkowego oraz brakiem możliwości korzystania z połączeń telefonicznych i internetu.

Niektóre badania wykazały, że uczucie lęku przed brakiem telefonu komórkowego może wpływać na około 50% populacji, a wśród osób do 15 roku życia nawet 70%.

Problem ten dotyka szczególnie młodych ludzi, którzy przyzwyczaili się do tej technologii od najmłodszych lat i którzy są bardziej narażeni na nomofobię, ponieważ potrzebują „aprobaty społecznej” zapewnianej przez ciągłe korzystanie z platform takich jak media społecznościowe. Należy jednak zaznaczyć, że każdy, niezależnie od wieku może zmagać się problemem uzależnienia od telefonu komórkowego. 

Jak każda inna fobia, objawami nomofobii mogą być strach, nerwowość lub lęk, a także częstoskurcz serca, bóle głowy, ból brzucha lub obsesyjne myśli.

Uzależnienie od telefonu komórkowego dotyka głównie osób o niskiej samoocenie, oraz osób, mających trudność w interakcji z innymi osobami w życiu codziennym.

fot. panthermedia

Jak nomofobia wpływa na codzienne życie?

Nomofobia sprawia, że ludzie stają się „niewolnikami” elektronicznych gadżetów.

Po pierwsze, nomofobia zmusza kogoś, kto cierpi na nią, do ciągłego sprawdzania telefonu komórkowego, do tego stopnia, że ​​zaniedbuje inne aspekty życia. Dlatego może negatywnie wpływać na codzienne obowiązki, związane m.in. z pracą oraz na relacje z innymi osobami.

Niepokój wywołany nie posiadaniem telefonu komórkowego i konieczność ciągłego sprawdzania go może powodować nerwowość, która w niektórych sytuacjach może dramatycznie wzrosnąć.

Po drugie osoba cierpiąca na nomofobię może np. unikać podróży lub udania się do miejsc gdzie nie ma zasięgu, ponieważ zmusiłoby ją to do „odłączenia się”. 

Po trzecie nomofobia może powodować bezsenność. Niektóre osoby potrafią się budzić w nocy niezliczoną ilość razy, aby sprawdzić, czy ktoś do nich nie zadzwonił, bądź nie napisał oraz, aby sprawdzić aktualizacje w sieciach społecznościowych.

Jak poradzić sobie z nomofobią?

Nomofobia to poważny problem, dlatego istotne jest znalezienie profesjonalnej pomocy ze strony psychiatry, bądź psychologa. 

Możemy jednak rozważyć kilka pomysłów na radzenie sobie z nomofobią, która w żaden sposób nie zastąpi profesjonalnych rekomendacji:

1) Znajdź określone momenty do rozłączenia.

Staraj się nie korzystać z telefonu podczas posiłków, spotkania ze znajomymi oraz co najważniejsze podczas snu.

2) Ustaw limit otrzymywanych informacji.

Czy jesteś uzależniony od czytania powiadomień? Czy ciągle zastanawiasz się, czy Twoje kontakty przeczytały Twoje wiadomości? Często aplikacje do przesyłania wiadomości oferują opcję usunięcia tych funkcji, które mogą wywołać taki niepokój. Usuń niepotrzebne powiadomienia, nie musisz cały dzień zastanawiać się, co robi ktoś inny.

3) Używaj tylko tych aplikacji, których naprawdę potrzebujesz.

Instalacja nieskończonej liczby aplikacji na telefonie komórkowym może być całkowitą pułapką. Podczas gdy możliwości komunikacyjne się mnożą, osoba cierpiąca na nomofobię musi jeszcze bardziej “karmić” swoje uzależnienie. Dlatego ogranicz instalację niepotrzebnych aplikacji.

Technologia jest obecna w naszym życiu, aby nam pomóc, a nie przemienić nas w niewolników. Właśnie dlatego rozsądne z niej korzystaj! A jeśli nie jesteś w stanie zrobić tego sam, nie wahaj się poprosić o pomoc!
 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze