Zaloguj
Reklama

Odyseusz w psychiatrii

Kobieta
Fot. ojoimages
Kobieta
(5)

Elpenor, towarzysz Odysa zasnął po upiciu się winem na dachu domu. Nagle zerwał się i zaczął biec przed siebie, spadł i zabił się. Opis zachowania Elpenora był powodem, żeby jedno z interesujących zaburzeń snu nazwać jego imieniem.

Reklama

Na czym polega zespół Elpenora?

Zespół Elpenora, albo upojenie przysenne to powrót sprawności ruchowej po okresie trwania snu, bez odzyskania pełnej świadomości. Przed obudzeniem osoby te śnią zwykle sny erotyczne lub koszmary. Po niepełnym wybudzeniu się przez krótki czas kierują nimi pożądanie lub lęk, a ich zachowanie robi wrażenie świadomego. Mogą być wtedy agresywne. Czyny karalne popełnione w tym stanie są uznawane przez prawo jako niepoczytalne. Synonimem zespołu Elpenora jest zryw posenny.

Czym powodowany jest ten zespół?

Zespół ten należy do rzadkich zaburzeń psychicznych. Jednym ze znanych czynników, mogących powodować jego wystąpienie jest nadużywanie alkoholu lub spożycie jego niewielkiej ilości. Wystąpieniu zespołu sprzyjają zmęczenie, choroby gorączkowe, organiczne zmiany w mózgu.

Jak postąpić przy podejrzeniu zespołu Elpenora?

Należy zwrócić się o pomoc do lekarza psychiatry. Ważne jest wykluczenie organicznych zmian w ośrodkowym układzie nerwowym. W profilaktyce należy unikać wymienionych wyżej czynników usposabiających.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • dr hab. n. med. Irena Krupka-Matuszczyk

Reklama
(5)
Komentarze