Zaloguj
Reklama

Odzyskaj życie po traumie. Przedłużona ekspozycja w terapii PTSD. Poradnik pacjenta

Autorzy: Dariusz Stroczyk
Czytanie książek
Fot. ojoimages
Czytanie książek
(5)

Nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego ukazała się pozycja pt.: Odzyskaj życie po traumie. Przedłużona ekspozycja w terapii PTSD. Poradnik pacjenta.

Reklama

Autorki, wybitne postacie w dziedzinie psychiatrii i psychologii klinicznej, ukazują, jak radzić sobie po przeżytej traumie. Pozycja ta jest poradnikiem dla osób, które się z nią zmagają, nie mogą sobie pomóc i poradzić z trudnościami, a także konsekwencjami.

Techniki prezentowane w niniejszej publikacji pomogą zmniejszyć lęki. Ukazane tutaj ćwiczenia są drogą do odnalezienia spokoju, pomogą wejść na nowo w przeszłość, ale już bezpiecznie. Należy jednak pamiętać, że poradnik jest tylko pomocą, nie jest lekarzem samym w sobie. Potrzeby jest specjalista, który powie, jak uporać się z zaburzeniem stresu pourazowego i wskaże na tę pozycję jako pomoc we wspólnej pracy.

Ukazane tutaj ćwiczenia oddechowe pomogą opanować emocje, wyciszą i staną się czasem, w którym jak mawia prof. David H. Barlow: zwiększą tolerancję na lęk i złagodzą odczuwany dyskomfort. Poradnik pacjenta ukaże wspólną myśl autorek, czym charakteryzuje się zespół stresu pourazowego, prezentują opisy różnych przypadków, narzędzia somooceny, a co najlepsze, zadania domowe, które są niezbędne do prawidłowego przebiegu terapii. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia traumy. Nadrzędnym celem terapii ekspozycyjnej jest zmniejszenie ilości lęków związanych ze wspomnieniami zdarzenia traumatycznego. Zakłada się bowiem, że ludzie uczą się obawiać myśli, uczuć i sytuacji, które przypominają im o przeszłym traumatycznym zdarzeniu.

 

fot.GWP

 

Zdaniem POLSKIEGO TOWARZYSTWA BADAŃ NAD STRESEM TRAUMATYCZNYM powtarzające się opowiadanie terapeucie o zdarzeniu traumatycznym umożliwia jednostce zdobycie umiejętności kontrolowania własnych myśli i uczuć związanych z traumą. Dzięki temu pacjent uczy się, że nie musi obawiać się swoich wspomnień. W pierwszym okresie terapii pacjentowi może być szczególnie ciężko podejmować celowe myślenie o stresujących go wydarzeniach, jednakże z czasem staje się on coraz mniej przytłoczony swoimi negatywnymi wspomnieniami. Dzięki pomocy terapeuty pacjent może zmienić sposób, w jaki reaguje na stresujące wspomnienia.

Dzieje się tak ponieważ o stresujących wydarzeniach opowiada w miejscu, w którym czuje się bezpiecznie. Wielkim walorem niniejszej pozycji jest wzajemne zaangażowanie emocjonalne, terapeuty i pacjenta. Wspólne kroczenie wzbudza w obojgu zaufanie, jest motywacją dla pacjenta do podjęcia wysiłku. Poprzez terapie nawiązuje się silna relacja, która może przedłożyć się w przyszłości większą pewnością siebie, zaufaniem do ludzi, chęcią przynależenia do grupy, która również może okazać się wsparciem. Podręcznik ten jest swoistym kompendium ponownego odzyskania wiary w siebie, a czasem zaufania sobie po raz pierwszy.

Zachęcam gorąco wszystkich, którzy chcą podjąć wyzwanie do przezwyciężenia lęków, odzyskać życie – ponownie - po traumie, cytując za autorkami: zrozumieć, czym charakteryzuje się zaburzenie stresowe pourazowe, poznać założenia terapii metodą przedłużonej ekspozycji, poznać genezę programu terapii, a w końcu zrozumieć, co będzie obejmował program terapii tą metodą. To pozycja nie tylko dla potrzebujących, ale także dla lekarzy, psychoterapeutów, oraz wszystkich, którzy chcą poznać technikę tejże terap

Reklama
(5)
Komentarze