Zaloguj
Reklama

Oglądactwo i wąchactwo

Oko
Fot. Panthermedia
Oko
(3)

Podglądanie może przybrać chorobliwą postać, jednak niektóre formy jak striptiz są akceptowane społecznie. Również podniecanie się zapachem osoby ukochanej w pewnych sytuacjach może być chorobliwe.

Reklama

Co to znaczy oglądactwo?

Oglądactwo (zwane też voyeuryzmem lub skoptofilią) to zaburzenie preferencji seksualnych.
Jest to trwała skłonność do podglądania ludzi w ich intymnych zachowaniach takich jak rozbieranie się, mycie lub w czasie ich zachowań seksualnych. (Nie można jednak wytłumaczyć oglądactwem sukces programu Big Brother!) Podglądaniu w znaczeniu skoptofilii towarzyszy zwykle silne podniecenie i onanizm. Osoba podglądająca (voyer) nie pragnie kontaktu seksualnego z osobą lub osobami podglądanymi. Oglądacze mogą podglądać zarówno jawnie lub w ukryciu, zwykle nie dążą oni jednak do ujawnienia się. Akceptowaną społecznie formą oglądactwa jest striptiz lub sceny "łóżkowe" na filmach. Wsólcześni voyeryści krzystają przy podglądaniu silnych lornetek lub noktowizorów.
Odmianą oglądactwa jest eksaudyryzm. Podniecenie seksualne i rozkosz przeżywana jest wtedy podczas podsłuchiwania odgłosów towarzyszących stosunkowi płciowemu.

Co to jest wąchactwo?

Wąchactwo to zaburzenie preferencji seksualnej polegające na podniecaniu się zapachami pochodzącymi od osoby obdarzonej uczuciem lub wzbudzającej pożądanie.
Nośnikami tych zapachów (np. perfum, moczu) są zwykle elementy bielizny intymnej.
Doświadczanie tych zapachów jest źródłem podniecenia seksualnego i osiągnięcia orgazmu w nieobecności partnerki lub partnera.

Leczenie

Obydwa te zaburzenia stają się problemem, jeżeli dominują w zachowaniach seksualnych lub zastępują życie intymne z drugim człowiekiem.
Jak w przypadku innych zaburzeń seksualnych oglądactow i wąchactwo są źródłem cierpienia psychicznego dla osób, u których występują. W leczeniu największą rolę odgrywa psychoterapia.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze