Zaloguj
Reklama

Pedofilia

Pedofilia
Fot. iStock
(2)

Pedofilia to dewiacja seksualna. Kiedy może się zaczynać? Czy można kochać się z wyobrażeniem siebie jako dziecka? Pedofilia może towarzyszyć chorobom psychicznym.

Reklama

Co to jest pedofilia?

Pedofilia (nimfofilia) to zaburzenie preferencji seksualnej polegające na życiu płciowym z dzieckiem lub dziećmi. Przez dzieci rozumie się tutaj osoby przed wiekiem pokwitania. Pedofilia może mieć również postać fantazji dotyczących aktywności seksualnej z dziećmi przed okresem dojrzewania.
Zaburzenie to dotyczy osób dorosłych ale może się zaczynać już w okresie dojrzewania.

Rodzaje pedofilii

Autopedofilia to odmiana pedofilii, w której źródłem podniecenia seksualnego jest wyobrażanie sobie siebie jako dziecka i potrzeba bycia traktowanym jak dziecko.
Odmianą pedofilii jest również partenofilia, polegająca na odczuwaniu pociągu seksualnego do dziewczynek niedojrzałych seksualnie (dziewic).

Epidemiologia

Pedofilia częściej występuje wśród mężczyzn. Z medycznego punktu widzenia pojedynczy kontakt seksualny z dzieckiem nie jest wystarczający dla rozpoznania pedofilii.

Sytuacja prawna pedofilii

Pedofilia jest w Polsce przestępstwem. W razie podejrzenia jej występowania należy powiadomić policję i prokuratora.

W jakich chorobach może wystąpić pedofilia?

Pedofilię można spotkać w zespole otępiennym, upośledzeniu umysłowym, zaburzeniach schizofrenicznych lub w alkoholiźmie.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • dr hab. n. med. Irena Krupka-Matuszczyk

Kategorie ICD:


Reklama
(2)
Komentarze