Zaloguj

Perwersje seksualne

Spotkanie kobiety i mężczyzny
Fot. medforum
Spotkanie kobiety i mężczyzny
(4)

Seks w miejscach publicznych, ze śpiącym człowiekiem, w tańcu lub podczas rozmowy - to tylko niektóre z zaburzeń preferencji seksualnej człowieka.

Życie seksualne człowieka mieni się bogactwem form i zachowań. Obrzeża normalności w zakresie seksu są również bardzo rozległe i niejednokrotnie trudno jest rozdzielić sprawy gustu i indywidualnych preferencji od dewiacji, która wymaga leczenia.

Zaburzenia preferencji seksualnej (perwersje seksualne, zboczenia płciowe, parafilie)

Osoby cierpiące na agorofilię osiągają satysfakcję seksualną jedynie w miejscach publicznych. Preferowanie zachowań seksualnych w tłumie nazywa się ochlofilią. W przypadku akrofilii seks uprawiany jest na wysokich miejscach (balkony, dachy budynków). Klaustrofilia to odnajdywanie rozkoszy w kontaktach seksualnych w małych pomieszczeniach. Preferowanie pociągów do uprawiania seksu nazywane jest siderodromofilią.

Zaburzenie, w którym do osiągnięcia satysfakcji seksualnej konieczna jest muzyka, melodia lub piosenki nazywa się akustykofilią. W przypadku znajdywania źródła podniet w tańcu zaburzenie nazywane jest choreofilią. Osiąganie rozkoszy seksualnej w czasie prowadzenia rozmowy nazywa się narratofilią. Zaburzenie, w którym obiektem zaspokojenia seksualnego jest śpiący człowiek to somnofilia. Kiedy obiektem zachowań seksualnych są ciała astralne (duchy, anioły) rozpoznaje się spektrofilię. Osiąganie podniecenia seksualnego i rozkoszy w czasie myślenia o grzechach nosi nazwę pekkatofilii. Amaurofilia to zaburzenie polegające na satysfakcjonującym uprawianiu seksu jedynie w ciemnościach przy zamkniętych oczach partnera.

Pociąg do kobiet przebierających się i udających mężczyzn nazywa się andromimetofilią. Naśladowanie mężczyzn przez kobiety nazywa się andromimezą. Jeżeli mężczyzna podnieca się wyobrażaniem sobie siebie jako kobiety nazywa się to autogynephilią. Naśladowanie kobiet przez mężczyzn nazywa się ginemimezą, jest to fenomen z pogranicza homoseksualizmu, transseksualizmu i transwestytyzmu. Zaburzeniem z pogranicza ekshibicjonizmu i masochizmu jest kandaulezizm; polega ono na czerpaniu satysfakcji seksualnej i rozkoszy z pokazywania żony innym mężczyznom, bez jej zgody i wiedzy, lub za jej wymuszoną zgodą. Potrzeba posiadania wielu partnerów przed orgazmem nazywa się polyiterofilią. Seksualne upodobanie kobiet w stosunku do niskich mężczyzn nazywa się nanofilią. Gerontofilia to występujący u osób młodych pociąg seksualny do osób > 65 r.ż.
 
Osoby, które dążą do okaleczania się w czasie zaspokajania seksualnego cierpią na apotemiofilię. Belonefilia polega na upodobaniu seksualnym w przeszywaniu ciała ostrymi narzędziami, np.: akupunktura członka. Kiedy obiektem dewiacji seksualnej jest nakłuwanie i tatuowanie rozpoznaje się stygmatofilię. Zaburzenie preferencji seksualnej, które dotyczy amputacji nazywa się apotemnofilią; może ono polegać na odczuwaniu pożądania seksualnego w stosunku do osób, które mają na przykład amputowaną rękę lub nogę lub dążeniu do amputacji u siebie połączone z odczuwaniem pożądania seksualnego. Zaburzenie to jest bliskie dysmorfofilii, w której obiektem seksualnym są osoby zdeformowane (np. karły, osoby z wadami genetycznymi) i akrotomofilii, kiedy obiektem zachowań seksualnych są partnerzy z okaleczonym ciałem. Podniecanie się i orgazm przy pomocy ognia i gorących przedmiotów przykładanych na narządy płciowe określa się pyrofilią. Prowokowanie wypadków lub zniszczeń celem osiągnięcia satysfakcji seksualnej nazywa się symforofilią. Zaburzenie, w którym warunkiem osiągnięcia podniecenia i satysfakcji seksualnej jest duszenie się lub ewentualnie bycie duszonym nazywa się asfiksjofilią; w przypadku asfiksjofilii samobójstwo nie jest zamierzone i może wystąpić przypadkowo. Jeżeli warunkiem osiągnięcia satysfakcji seksualnej jest pozorowanie własnego zabójstwa nazywa się to autassassinofilią. Podobne zaburzenie nazywa się autonekrofilią i polega na wyobrażaniu sobie siebie jako zwłok. Jeżeli obiektem dewiacyjnych zachowań seksualnych są twory wyobraźni lub fantazja zaburzenie to nazywa się zelofilią.

Fobofilia polega na znajdowaniu przyjemności i rozkoszy w bodźcach, wywołujących lęk. Kiedy przedmiotem wywołującym podniecenie i rozkosz seksualną są pieluszki zaburzenie nosi nazwę autonepiofilii. Autonepiofilia mieści się w grupie hipefilii, w której obiektami seksualnymi są różne tkaniny. W zaburzeniu zwanym hierofilią źródłem podniecenia i satysfakcji seksualnej są przedmioty sakralne. Z kolei podniecanie się sierścią nazywane jest dorafilią, włosami łonowymi pubefilią, innymi rodzajami włosów trichofilią a brudem myzofilią. Kiedy obiektem zaburzeń seksualnych jest woda zaburzenie to nazywa się albutofilią. Źródłem podniecenia i satysfakcji seksualnej mogą być również poruszające się obrazki (piktofilia).

Znajdowanie rozkoszy seksualnej w kradzieży, zaplanowanej i wykonywanej z maksymalną ostrożnością nazywa się kleptofilią. Jeżeli źródłem podniecenia jest oglądanie swojego ciała, a w szczególności genitaliów zaburzenie to nazywa się autoskopofilią. Kiedy źródłem seksualnej przyjemności i rozkoszy jest członek traktowany jak fetysz, zaburzenie to nazywa się fallofilią. Lakrafilia z kolei, to zaburzenie, w którym zachowania dewiacyjne dotyczą piersi wydzielających mleko. Kiedy same piersi kobiece są obiektem seksualnym skłonność taka nazywa się mammafilią. Kiedy obiektem seksualnym stają się pośladki partnera zaburzenie to nazywane jest pygofilią. Również wzdęcia brzucha u partnera mogą stanowić źródło przyjemności i rozkoszy seksualnej (flatufilia). W nasofilii obiektem podniecenia seksualnego jest nos, w odontofilii - ludzkie zęby, a w okulofilii - oczy.
Kiedy przedmiotem podniecenia seksualnego jest ugniatanie mięsa, zaburzenie to określamy sarnasofilią. W przypadku zaspokajania potrzeb seksualnych przy użyciu pokarmów rozpoznaje się sitofilię. Kiedy obiektem dewiacji jest sława, majątek itp. rozpoznaje się timofilię. Hybristofilia to zaburzenie, w którym seksualne preferencje nakierowane są na więźniów i przestępców. Kiedy natomiast obiektem dewiacji seksualnej są osoby obce (nieznane) stan ten nazywamy ksenofilią.

Informacje na temat innych zaburzeń seksualnych można znaleźć w artykule zaburzenia seksualne.
 
Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • dr hab. n. med. Irena Krupka-Matuszczyk

Kategorie ICD:


(4)
Komentarze