Zaloguj
Reklama

Podtypy i charakterystyka choroby afektywnej dwubiegunowej (CHAD)

Wysypka na twarzy
Fot. Pantherstock
Wysypka na twarzy
(4)

Choroba afektywna dwubiegunowa (CHAD) charakteryzuje się występowaniem dwóch rodzajów objawów, a są to stany depresyjne (brak chęci do pracy, unikanie kontaktu z rodzina oraz znajomymi, smutek, przygnębienie) oraz stany manii (okres nadmiernej pobudliwości, radości, euforii itp.) stany te charakteryzują także okresy remisji tj. całkowitego zniknięcia objawów lub ich wyciszenia.

Reklama

Jest to choroba, która wymaga leczenia oraz wsparcia ze strony rodziny i bliskich. Nie powinno się bagatelizować już wczesnych objawów i czekać aż ustąpią same. Koniecznie należy skontaktować się z psychiatrą- tylko on może postawić ostateczną diagnozę. Diagnoza nie powinna być stawiana przez rodzinę, przyjaciół czy znajomych. Choroba ta występuje zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.
 
Charakterystyka choroby afektywnej dwubiegunowej


Cały czas trwają badania nad przyczyną powstawania choroby afektywnej dwubiegunowej, choć widomo, iż szczególną role odgrywają tutaj czynniki genetyczne oraz biologiczne (poziomy niektórych neuroprzekaźników w mózgu). Chorobą tą charakteryzują dwa występujące na przemian epizody:
Okresy depresji (wycofania, zamknięcia w sobie, izolacji od rodziny oraz znajomych, braku chęci do działania, pracy, jedzenia itp.


Okresy manii (nadmierna pobudliwość ruchowa i emocjonalna, chaotyczne działanie i komunikowanie się, stany euforii) .


Najczęściej okresy depresji trwają dłużej niż okresy manii. Ale jest to kwestia indywidualna dla każdego pacjenta. Warto także zwrócić uwagę na fakt, z jakim podtypem choroby mamy do czynienia.


Znane podtypy choroby afektywnej dwubiegunowej


W chwili obecnej wyróżniamy następujące podtypy choroby afektywnej dwubiegunowej a są to:

  • typ I choroby afektywnej dwubiegunowej, w której mamy do czynienia z bardzo licznymi epizodami depresyjnymi (smutek, przygnębienie, odseparowanie od innych itp.) i mniejszą liczbą epizodów manii. Epizody depresyjne występują znacznie częściej niż epizody manii.
  • typ II choroby afektywnej dwubiegunowej, bardzo często występujące epizody depresyjne z mniejszą liczbą epizodów manii
  • typ III choroby afektywnej dwubiegunowej, którego epizody depresji oraz manii wywołane są najczęściej na skutek zażywanych, w zbyt wysokich dawkach leków przeciwdepresyjnych. Konieczne jest zatem stosowanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza  i zgłaszanie wszelkich problemów w trakcie ich zażywania.
  • tzw. mania jednobiegunowa, której towarzyszą liczne stany maniakalne, bez stanów depresyjnych. Jest to postać występująca bardzo sporadycznie.

Każdy z podtypów choroby afektywnej dwubiegunowej charakteryzuje się swoimi stanami/ epizodami. Właściwie i szybko postawiona diagnoza pozwala na precyzyjne leczenie i pomoc pacjentowi. Pamiętajmy, iż osobą chorym potrzebne jest wsparcie a nie krytyka i ocenianie.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze