Reklama:

Porównanie skuteczności leków stosowanych w leczeniu schizofrenii

Lieberman JA, Stroup TS, McEvoy JP, Swartz MS, Rosenheck RA, Perkins DO, Keefe RS, Davis SM, Davis CE, Lebowitz BD, Severe J, Hsiao JK

Ten tekst przeczytasz w 9 min.

Porównanie skuteczności leków stosowanych w leczeniu schizofrenii

Pantherstock

Tabletki

Są badania naukowe, które mają szczególną rangę i zasięg oddziaływania. Takim badaniem jest CATIE - Clinical Antipsychotic Trials of Intervention Effectiveness. Można spokojnie przejąć, że będzie ono podstawą opracowań podręcznikowych, jest już szeroko cytowane.

Reklama:

Wyniki

I
Aż 74 % pacjentów przerwało leczenie przed upływem 18 miesięcy ( 1061 spośród 1432 osób).

II
Jeśli chodzi o czas do przerwania leczenia z jakichkolwiek przyczyn, to najlepsze rezultaty osiągnięto w grupie leczonej olanzapiną. Badani otrzymywali dłużej olanzapinę niż kwetiapinę, risperidon, perfenazynę i ziprasidon. Jednak w odniesieniu do perfenazyny i ziprasidonu różnice te były niwelowane przez dalsze analizy statystyczne.

Tabela 2.

 

lek

Liczba i odsetek osób, które ukończyły 18 miesięcy leczenia

Liczba i odsetek osób, które nie ukończyły 18 miesięcy leczenia

Liczba osób, które nie ukończyły 18 miesięcy leczenia z powodu braku skuteczności

olanzapina

120 (36%)

210 (64%)

48

perfenazyna

65 (25%)

192 (75%)

65

kwetiapina

60 (18%)

269 (82%)

92

risperidon

88 (26%)

245 (74%)

91

ziprasidon

38 (21%)

145 (79%)

44

 

III
Jeśli chodzi o czas do przerwania leczenia z powodu braku skuteczności, to najlepsze rezultaty osiągnięto także w grupie leczonej olanzapiną. Czas do momentu przerwania leczenia był w tym aspekcie najdłuższy w grupie leczonej olanzapiną. Dłuższy niż w przypadku pefenazyny, kwetiapiny, risperidonu i ziprasidonu, ale różnice w porównaniu z tym ostatnim lekiem były niwelowane przez dalsze analizy statystyczne.

IV
Czas efektywnego klinicznie leczenia był najdłuższy w grupie otrzymującej olanzapinę. Był dłuższy wśród otrzymujących risperidon w porównaniu z otrzymującymi kwetiapinę.
Poprawa mierzona skalą PANSS była na początku leczenia największa w grupie otrzymującej olanzapinę, ale ta przewaga zmniejszała się z czasem. Mniej osób leczonych olanzapiną było hospitalizowanych z powodu zaostrzeń schizofrenii. Wśród leczonych olanzapiną ryzyko ponownej hospitalizacji było niższe, niż w przypadku osób leczonych wszystkimi pozostałymi porównywanymi lekami (wskaźnik ryzyka 0,29 na «osobę na rok« leczenia w porównaniu z 0,45-0,66)

V
Współczynniki przerwania leczenia z powodu nieznośnych działań niepożądanych były najniższe w przypadku risperidonu (10%) a najwyższe w przypadku olanzapiny (18%).
Więcej pacjentów przerwało leczenie olanzapiną z powodu przyrostu masy ciała lub działań metabolicznych ( 9% w porównaniu z 1-4% przy pozostałych lekach). Więcej pacjentów przerwało leczenie z powodu objawów pozapiramidowych w grupie leczonej pefenazyną niż innymi lekami (8% w porównaniu z 2-4%). Leczenie kwetiapiną było związane z większą częstością działań antycholinergicznych. Leczenie risperidonem związane było ze wzrostem poziomu prolaktyny.

VI
Nie stwierdzono znaczących różnic pomiędzy poszczególnymi grupami w występowaniu pozapiramidowych działań niepożądanych, akatyzji lub zaburzeń układu ruchowego w badaniu przy pomocy skal mierzących nasilenie tych objawów.

VII
Pacjenci leczeni olanzapiną osiągali średni przyrost masy ciała 0,9kg na miesiąc, a większy odsetek spośród nich przybrał na wadze więcej niż 7% masy wyjściowej (30% w porównaniu z 7-16%). U leczonych olanzapiną stwierdzano wyższe poziomy glikozylowanej hemoglobiny, całkowitego cholesterolu i trójglicerydów. Leczenie ziprasidonem było związane z poprawą każdego z tych parametrów.

VIII
U pacjentów leczonych olanzapiną i kwetiapiną rzadziej występowała bezsenność (16-18% w porównaniu z 24-30%).
Osoby leczone olanzapiną i risperidonem otrzymywały mniej dodatkowych leków przeciwlękowych (9-10% w porównaniu z 14-15%).

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Schizofrenia

Proszę o pomoc w zrozumieniu członka rodziny - lęki
Dzień dobry! Szukam informacji aby zrozumieć sytuację kuzyna chorego na schizofrenię. Ma 35 lat i został zdiagnozowany około 10 lat temu, był w tym czasie trzy razy hospitalizowany. Generalnie na ...
Borderline i dziwne przypadlosci
Witajcie, ponieważ mam jeszcze trochę czasu do wizyty u psychiatry to poszukuje informacji na temat mojego obecnego stanu. Być może ktoś z Was jest w podobnej sytuacji. Stwierdzono u mnie borderline...
Utrwalone halucynacje
Od lat cierpię na utrwalone halucynacje, czy jest szansa że to kiedyś zniknie?
Schizofrenia paranoidalna kto chce pogadać
Witam jestem nowy na tym forum. Mam na imię Marcin mam 35 lat. Schizofrenia zniszczyła mi życie, mam utrwalone halucynacje, Wydaje mi się że atakują mnie drony. Pomimo to jestem ogarnięty mam pracę, ...
Jak wyszłam z depresji- Jest NADZIEJA!!
Hej, Piszę ten post z nadzieją, że moja opowieść komuś pomoże. Wiem przez jakie cierpienie i piekło przechodzi osoba z depresją, więc obiecałam sobie, że jak z tego wyjdę to pomogę innym. Stany d...
Pomocy !
Moi drodzy czy to możliwe że u jednego pacjenta zdiagnozowano afektywne zaburzenia dwubiegunowe, epizod mieszany F31.6 oraz relatywne zaburzenia nerwicowe o obrazie lękowo-depresyjnym F43.2 ? Czy to ...
Reklama:
Reklama: