Zaloguj
Reklama

Poszukiwanie nowości

Autorzy: Patrycja Piechaczek
Źródło: Tomasz Kozłowski "Niewolnicy mocnych wrażeń", magazyn psychologiczny "Charaktery", nr 4, kwiecień 2010
Jazda na snowboardzie
Fot. Pantherstock
Jazda na snowboardzie
(5)

Novelty seeking to nowe określenie tendencji starej jak nasz gatunek. Człowiek od zawsze poszukuje euforycznych, często niebezpiecznych doznań.

Reklama

Skłonności do poszukiwań nowych wrażeń są trwale wpisane w naszą psychikę, moda zaś wpływa jedynie na ich formę.

Wyróżnia się cztery komponenty cechujące osoby poszukujące nowości:

  • ciągłe poszukiwanie przygód i grozy, a co za tym idzie, podejmowanie ryzykownych wyzwań,
  • poszukiwanie przeżyć, czyli tęsknota za wydarzeniami nieplanowanymi, np. spontaniczne podróże, otwartość na nowe doświadczenia, spotkania z ciekawymi ludźmi,
  • rozhamowanie, czyli skłonność do nieakceptowanych zachowań, np. upijanie się, hazard,
  • wysoka podatność na nudę, niechęć do rutyny.

W wyjaśnieniu tego mechanizmu mogą pomóc rozważania nad odczuwaniem przyjemności. Aby przeżyć musimy zaspakajać podstawowe potrzeby: spania, jedzenia, picia, unikania zagrożeń, rozmnażania się.

Każde z tych działań związane jest z emocjami, które informują nas, czy dana potrzeba jest zaspokojona czy nie. Strach, głód, zmęczenie wywołują negatywne emocje, które motywują nas do szukania czegoś, co zaspokoi kluczowy,,brak”. Przyjemność odczuwamy, kiedy owe potrzeby są zaspokojone.
 

fot. ojoimages

 

W odczuwaniu przyjemności kluczową rolę odgrywa dopamina. Jest to neuroprzekaźnik, który w istotny sposób wpływa na odczuwanie przyjemności. Niedobór dopaminy powoduje poczucie smutku i przygnębienia. Objawy te występują w momencie, kiedy nasze potrzeby są niezaspokojone. U każdego człowieka mózgi funkcjonuje inaczej. Jedne wydzielają dużą ilość dopaminy, inne mniejszą, a co za tym idzie, jedne działają żywiołowo, inne leniwie. Dlatego każdy z nas za przyjemne uważa całkiem inne doznania.

Piśmiennictwo

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze