Reklama:

Problematyka wyuczonej bezradności w terapii zaburzeń nastroju

mgr Wojciech Twardowski

Ten tekst przeczytasz w 17 min.

Problematyka wyuczonej bezradności w terapii zaburzeń nastroju

panthermedia

Ból głowy

Teoria Martina Seligmana.

Reklama:

ETAP IV: UCZENIE DYSTANSOWANIA SIĘ OD WŁASNYCH SĄDÓW I INTERPRETACJI.

Dystansowanie się stanowi wstępny warunek dla umiejętności kwestionowania. Sprowadza się ono do zaakceptowania faktu, że nasze sądy na własny temat nie są prawdami absolutnym i że mogą być fałszywe.

Oto przykład dwóch stwierdzeń:

Znajomy mówi ci „Jesteś nieudacznikiem”.
Ty myślisz o sobie „Jestem nieudacznikiem”.


Dystansowanie się oznacza przyjęcie założenia, że oba te sądy są w równym stopniu fałszywe (lub prawdziwe). Innymi słowy, myśląc coś o sobie wcale nie jesteśmy bliżsi prawdy niż inne osoby myślące to samo o nas.

ETAP V: UCZENIE KWESTIONOWANIA NEGATYWNYCH MYŚLI.

Kwestionowanie negatywnych myśli możemy określić jako dyskusję z samym sobą, analogicznie do dyskusji, jaką moglibyśmy prowadzić z innym człowiekiem. Chodzi o to, aby stwierdzenie będące zarzutem, który sobie stawiamy poddać w wewnętrznym dialogu racjonalnej analizie. Analiza ta może przebiegać zgodnie z następującym schematem, obejmującym kolejno pięć zagadnień:
 
  1. dowody: Jakie fakty świadczą o prawdziwości kwestionowanego sądu a jakie przemawiają za jego prawdziwością ?
  2. alternatywy: Jakie istnieją inne możliwe przyczyny niekorzystnego zdarzenia. Które z nich są bardziej prawdopodobne niż inne?
  3. implikacje: Jakie wnioski wynikają z uznania negatywnego sądu za prawdziwy. Czy rzeczywiście są one katastroficzne?
  4. przydatność: Czy uznanie prawdziwości negatywnego sądu jest korzystne, tzn. czy może pomóc w rozwiązaniu problemu?
  5. perspektywy: Jakie są realne sposoby wyeliminowania trudności?
 
 
fot. pantherstock

Zastosowanie takiego algorytmu w sytuacji, gdy spotyka nas niepowodzenie nie jest łatwe i wymaga ćwiczenia. Negatywne myśli są w dużym stopniu automatyczne - pojawiają się i wywołują określone skutki w emocjach, motywacji i zachowaniu niejako odruchowo, poza wolą jednostki.

W nabyciu umiejętności kwestionowania negatywnych myśli pomóc mogą trzy następujące ćwiczenia:
 
  1. Inna osoba (np. terapeuta) kieruje pod adresem pacjenta wymyślony przez siebie negatywny sąd, w rodzaju „Nie potrafisz się porządnie ubrać”. Zadanie pacjenta polega na tym, aby zakwestionować to stwierdzenie posługując się powyższym schematem, tj. rozważyć dowody, alternatywy, implikacje przydatność i perspektywy.
  2. Ćwiczenie zwane uzewnętrznianiem głosów polega na tym, że terapeuta formułuje pod adresem pacjenta negatywne stwierdzenia wybrane z zapisu TPS, które ten ma zakwestionować, podobnie jak w poprzednim ćwiczeniu. Dialog wewnętrzny zostaje tu wyciągnięty na zewnątrz w sferę zwykłego kontaktu interpersonalnego, dzięki czemu może zostać poddany większej kontroli.
  3. Wykonanie ostatniego ćwiczenia jest w zasadzie równoznaczne z osiągnięciem celu terapii. Chodzi w nim o to by pacjent sam rozważył negatywne sądy z własnego zapisu TPS, tzn. w dialogu wewnętrznym poddał je dyskusji, tak jak w dwóch poprzednich ćwiczeniach.

Podsumowując, przedstawiony tu program terapii ma na celu, zgodnie z intencją autora teorii, z jednej strony pomoc ludziom dotkniętym depresją i bezradnością, z drugiej - jak się to określa „uodpornienie” na te zaburzenia osób zdrowych. Jest możliwe dzięki wyuczeniu jednostki określonych umiejętności poznawczych, które skrótowo można określić jako:
 
  1. wgląd w relacje zachodzące pomiędzy myśleniem, emocjami, motywacją i zachowaniem
  2. dowolne sterowanie uwagą
  3. formułowanie negatywnych myśli w postaci stwierdzeń dających się zweryfikować
  4. racjonalna analiz zasadności tych stwierdzeń


Bibliografia
1. Martin Seligman „Optymizmu można się nauczyć”. Media Rodzina of Poznań, 1996
2. Albert Ellis „Terapia krótkoterminowa”. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne 1998
 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

🍁🎉 KONKURS! Jesienna chandra: jak sobie z nią radzić? Odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw kosmetyków! 🍁🎉
Cześć Wszystkim! Mamy przyjemność ogłosić, że właśnie ruszył nasz nowy serwis: Medforum.pl! 🚀 Na tej platformie znajdziesz najbardziej aktualne informacje, artykuły i porady z zakresu farmacji, ...
Chcemy poznać Twoją opinię!
Cześć! 🌟 Chcielibyśmy jako Redakcja Serwisu poznać Twoją opinię na temat tworzonych przez nas treści: newsów, porad i artykułów pochodzących spod pióra lekarzy, a także copywriterów medycznych. ...
Edycja na portalu uciążliwa
Dzień dobry, Na tym portalu edycja jest trudna. Gdy wpisuje się jakiś temat lub wątek to łatwo go napisać. Natomiast podczas edytowania pojawiają się fragmenty kodu html. Sądzę, że to raczej proble...
Treści blokowane przez moderatora.
Szukam, fajnego, w miarę moderowanego forum. Natomiast nie rozumię dlaczego wiele postów ludzi tutaj jest blokowana, czyli jest nie widzoczna . Mimo iż większość tych postów nie łamie absolutnie nic...
Psychiatria.pl to teraz ForumPsychiatryczne.pl
Drodzy Użytkownicy! Witamy na nowej odsłonie serwisu ForumPsychiatryczne.pl, który zastępuje dawny serwis Psychiatria.pl. Zmiany w serwisie oraz na forum dotyczą całej szaty graficznej i nie...
Co czytacie ?
Jak w temacie, co aktualnie czytacie ?
Reklama:
Reklama: