Zaloguj
Reklama

Przecież ja nie zwariowałem – pierwszy kryzys psychiczny

Autorzy: prof. dr hab.n.med. Jacek Wciórka
Przecież ja nie zwariowałem – pierwszy kryzys psychiczny
Fot. medforum
(5)

Celem, a może nawet posłaniem tej książki wydaje się oswajanie bezradnych z rzeczywistością choroby psychicznej. Bezradność jest w tej życiowej sytuacji nie tylko udziałem chorych, ale także ich bliskich.

Reklama

Recenzja książki:
M. Stark, F. Bremer, I. Esterer: "Przecież ja nie zwariowałem – pierwszy kryzys psychiczny", IPiN, Warszawa 2002.


Celem, a może nawet posłaniem tej książki wydaje się oswajanie bezradnych z rzeczywistością choroby psychicznej. Bezradność jest w tej życiowej sytuacji nie tylko udziałem chorych, ale także ich bliskich. W sensie społecznym bezradnym może poczuć się każdy, komu przyjdzie spotkać osobę chorą lub zetknąć się z problemami spowodowanymi zachorowaniem. Z bezradności powstają zapewne społeczne stereotypy i społeczne uprzedzenia wobec chorych. Tymczasem ta książka próbuje pokonać bezradność – uczy rozumieć i doradza działanie.

Książka ma niewielką objętość, ale bogatą i zróżnicowaną zawartość. Najpierw przedstawia kilka relacji autobiograficznych osób, które doświadczyły choroby psychicznej, następnie profesjonalne, niejednostronne spojrzenie na chorobę oraz na możliwości i potrzeby związane z różnymi formami pomocy, a także uwagi na temat lecznictwa psychiatrycznego przyszłości.

Autorami są pacjenci i wrażliwi społecznie profesjonaliści (psychiatrzy, pedagodzy, pielęgniarki, psycholodzy). Starają się ukazać społeczny i indywidualny aspekt choroby, a także sposoby radzenia sobie z nią – sposoby leczenia i udzielania pomocy chorym. Główny jej redaktor to prof. Stark, psychiatra społeczny i psycholog z Hamburga, o uznanej pozycji międzynarodowej, dobrze znany także w Polsce.

Książka może znaleźć odbiorców wśród profesjonalistów, wśród chorych i ich rodzin, a także innych osób dobrej woli, które są zainteresowane problemami chorych psychicznie i ich miejscem wśród nas.

Książka dostępna jest w Dziale Wydawnictw Instytutu Psychiatrii i Neurologi i oraz sieci ksiegarń zaopatrywanych przez Lubelską Składnicę Medyczną.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze