Zaloguj
Reklama

PRZEDŁUŻONA EKSPOZYCJA W TERAPII PTSD Emocjonalne przetwarzanie traumatycznych doświadczeń. Podręcznik terapeuty

Autorzy: Iformacja prasowa: GWP
Przyjaciółki
Fot. ojoimages
Przyjaciółki
(0)

Pierwsze polskie opracowanie metody przedłużonej ekspozycji w terapii PTSD

Reklama

Doskonały przewodnik dla klinicystów pracujących z osobami wykazującymi objawy stresu pourazowego. Terapia przedłużonej ekspozycji jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia skutków traumy – jej efektywność została wielokrotnie potwierdzona w badaniach naukowych i praktyce klinicznej. Autorki, uznane autorytety w tej dziedzinie, opisują zasady i założenia swojej autorskiej metody, dokładny plan terapii, jej cele i strategie. Podręcznik zawiera także kwestionariusze diagnostyczne. Jego uzupełnieniem jest poradnik dla pacjenta.

Książka ma kilka niezwykłych walorów. Po pierwsze, dotyczy leczenia zaburzenia stresowego pourazowego metodą, która została zweryfikowana empirycznie. (…) Po drugie, jest to jedyna jak dotychczas metoda psychoterapii, która doczekała się empirycznego potwierdzenia skuteczności także w Polsce.

Po trzecie, książka opisująca protokół terapii w doskonały sposób wpisuje się w toczącą się w Polsce debatę nad upowszechnianiem psychoterapii opartej na danych empirycznych. (…)

 

fot. GWP

 

Mamy nadzieję, że publikacja niniejszego podręcznika wsparta wynikami badań nad prowadzeniem terapii metodą przedłużonej ekspozycji w różnych miejscach w Polsce (…) będzie stanowiła milowy krok w kierunku zwiększenia dostępności zorientowanej na traumę terapii poznawczo-behawioralnej, zalecanej przez ekspertów w leczeniu PTSD.

dr n. med. Agnieszka Popiel i prof. dr hab. Bogdan Zawadzki


Edna B. Foa – profesor psychologii klinicznej na Uniwersytecie Pensylwanii oraz dyrektor Ośrodka Terapii Lęku i Badań nad Lękiem. Poświęciła się badaniu metod leczenia stanów lękowych, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, zespołu stresu pourazowego i fobii społecznych. Jest jedną z wiodących światowych ekspertów w tych dziedzinach. Brała udział w pracach nad klasyfikacją zaburzeń psychicznych DSM-IV. Wraz ze współpracownikami szkoli psychoterapeutów i specjalistów klinicznych w prowadzeniu terapii metodą przedłużonej ekspozycji.

Elizabeth A. Hembree– profesor psychologii i psychiatrii na Uniwersytecie w Pensylwanii. Nadzoruje program leczenia ofiar gwałtów i przestępstw w Ośrodku Terapii Lęku i Badań nad Lękiem. Jej zainteresowania badawcze dotyczą zastosowania terapii poznawczo-behawioralnej w leczeniu zespołu stresu pourazowego.

Barbara Olasov Rothbaum– profesor psychiatrii na Emory University w Atlancie. Specjalizuje się w terapii osób z zaburzeniami afektywnymi, a jej zainteresowania badawcze obejmują także lęki i zespół stresu pourazowego. Była wielokrotnie nagradzana za swoją prace naukową. Jest częstym prelegentem na międzynarodowych sympozjach i konferencjach. Jest pionierem w dziedzinie wykorzystywania wirtualnej rzeczywistości w leczeniu osób z zaburzeniami społecznymi i psychicznymi.

Reklama
(0)
Komentarze