Zaloguj
Reklama

PRZEDŁUŻONA EKSPOZYCJA W TERAPII PTSD NASTOLATKÓW Emocjonalne przetwarzanie traumatycznych doświadczeń. Podręcznik terapeuty

Autorzy: Informacja prasowa: GWP
Gra w rugby
Fot. ojoimages
Gra w rugby
(5)

Pierwsze polskie opracowanie metody przedłużonej ekspozycji w terapii PTSD nastolatków.

Reklama

Doskonały przewodnik dla klinicystów pracujących z nastolatkami, którzy doświadczyli traumy. Zawiera wprowadzenie teoretyczne do terapii metodą przedłużonej ekspozycji, jednej z najskuteczniejszych technik leczenia PTSD, której efektywność została wielokrotnie potwierdzona w badaniach i praktyce klinicznej. Autorki opisują zasady i założenia metody dostosowanej do specyficznej grupy pacjentów, jaką są nastolatki. Przedstawiają dokładny plan terapii, jej cele i strategie. Podręcznik zawiera także kwestionariusze diagnostyczne niezbędne do realizacji poszczególnych modułów. Jego uzupełnieniem jest poradnik dla pacjenta.

Książka ma kilka niezwykłych walorów. Po pierwsze, dotyczy leczenia zaburzenia stresowego pourazowego metodą, która została zweryfikowana empirycznie. […] Po drugie, jest to jedyna jak dotychczas metoda psychoterapii, która doczekała się empirycznego potwierdzenia skuteczności także w Polsce. Po trzecie, książka opisująca protokół terapii w doskonały sposób wpisuje się w toczącą się w Polsce debatę nad upowszechnianiem psychoterapii opartej na danych empirycznych. Jest to bowiem podręcznik, który przedstawia metodę przedłużonej ekspozycji krok po kroku i pokazuje, jak zachować strukturę oraz niezbędne elementy terapii tak, aby zwiększyć szansę na jej skuteczność.

Agnieszka Popiel i Ida Derezińska

ICGZ UW, superwizor ki psychoterapii

 

fot. GWP

 

Edna B. Foa– profesor psychologii klinicznej na Uniwersytecie Pensylwanii oraz dyrektor Ośrodka Terapii Lęku i Badań nad Lękiem. Poświęciła się badaniu metod leczenia stanów lękowych, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, zespołu stresu pourazowego i fobii społecznych. Jest jedną z wiodących światowych ekspertów w tych dziedzinach. Brała udział w pracach nad klasyfikacją zaburzeń psychicznych DSM-IV. Wraz ze współpracownikami szkoli psychoterapeutów i specjalistów klinicznych w prowadzeniu terapii metodą przedłużonej ekspozycji.

Kelly R. Chrestman– doświadczony psycholog kliniczny, pracuje w Ośrodku Terapii Lęku i Badań nad Lękiem w Pensylwanii. Specjalistka w zakresie poznawczo-behawioralnej terapii zespołu stresu pourazowego i innych zaburzeń lękowych, psychologii międzykulturowej i radzenia sobie ze stresem. Autorka wielu publikacji z dziedziny badań nad traumą, przemocą domową i stresu pourazowego u kobiet. Na co dzień zajmuje się terapią dzieci i dorosłych z PTSD, prowadzi szkolenia dla psychologów i superwizje dla specjalistów prowadzących terapię ekspozycyjną.

Eva Gilboa-Schechtman– starszy wykładowca psychologii klinicznej na Uniwersytecie Bar-Ilan w Izraelu, doktor psychologii poznawczej. Jej zainteresowania badawcze obejmują lęk społeczny i fobie, depresję oraz zespół stresu pourazowego. Jest założycielką i dyrektorem Kliniki Leczenia Traumy Dzieci i Dorosłych w Izraelu. Wygłasza prelekcje na temat lęku i zaburzeń depresyjnych na całym świecie.

Reklama
(5)
Komentarze