Zaloguj
Reklama

Przewodnik dla rodziny

Przewodnik dla rodziny
Fot. Pantherstock
(3)

Co robić gdy w domu ktoś zaczyna zachowywać inaczej niż kiedyś?
Zagraża sobie lub innym osobom.  Nie jest w stanie poradzić sobie z codzienną egzystencją.

Reklama
Co robić gdy w domu ktoś zaczyna zachowywać inaczej niż kiedyś?
Zagraża sobie lub innym osobom.
Nie jest w stanie poradzić sobie z codzienną egzystencją

We wszystkich tych przypadkach należy szukać pomocy u lekarza. A w szczególności psychiatry, gdyż to co dzieje się z osobą bliską może być chorobą psychiczną.
Stany takie można leczyć. Psychiatra powinien potrafić postawić diagnozę i wskazać konkretny sposób terapii.

Skierowanie – nie trzeba

Do lekarza psychiatry, który podpisał kontrakt z Kasą Chorych (PZP, gabinet prywatny) można zgłosić się bezpośrednio - bez skierowania od lekarza rodzinnego.

Jeśli czujesz taką potrzebę aby skorzystać z pomocy psychiatry, a boisz się to zrobić w swoim miejscu zamieszkania jedź do innego miasta. Pamiętaj jednak, że możesz korzystać z usług tego lekarza, który ma podpisaną umowę z tą Kasą Chorych (dotyczy to także Branżowej Kasy Chorych), do której Ty należysz. W przeciwnym wypadku możesz nie otrzymać od niego recept na leki objęte refundacją lub będziesz musiał za te leki zapłacić pełną cenę.

Leczenie

- Leki należy stosować ściśle wg zaleceń lekarza
- Aby lek zadziałał musi być przyjmowany w odpowiedniej dawce (okno terapeutyczne) i przez odpowiedni okres czasu (zwykle 6 tygodni)
- Większość leków stosowanych w psychiatrii zaburza sprawność psychofizyczną. Należy pamiętać o szczególnej ostrożności przy prowadzeniu pojazdów i obsługiwaniu urządzeń mechanicznych w ruchu.
- Są od tego pewne wyjątki, jednak zawsze należy dokładnie zapoznać się z charakterystyką konkretnego leku
- Leki psychotropowe nawet w obrębie wydzielonych grup (neuroleptyki, przeciwdepresyjne, itd.) mają różny profil działania, związany z ich powinowactwem receptorowym. Dlatego powodują różne efekty u różnych osób. Często trudno określić czy dany lek u danej osoby zadziała. W części przypadków należy uzbroić się w cierpliwość i czekać na efekt działania leku, który może pojawić się po 2, 3 lub nawet 4 tygodniach kuracji
- W przypadku pewnych zaburzeń psychicznych konieczne jest pobieranie leków w sposób przewlekły, czasem nawet do końca życia. Podobnie jak w niektórych chorobach somatycznych: cukrzyca, nadciśnienie, padaczka.

Sponsor projektu:
Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Psychiatria On-Line

Adres www źródła:


Reklama
(3)
Komentarze