Zaloguj
Reklama

Przyczyny alkoholizmu – biologiczne uwarunkowania uzależnienia

Autorzy: Prywatny Ośrodek Terapii w Janowcu
Problem z alkoholem u kobiet
Fot. Panthermedia
Problem z alkoholem u kobiet
(3)

W naszej kulturze alkohol towarzyszy nam niemal przy każdej okazji. Pijemy by uczcić sukces i by osłodzić smak porażki. Alkohol pojawia się na wszystkich ważniejszych uroczystościach, niezależnie od ich charakteru – ślub, urodziny, stypa, zdany egzamin… Każdą okoliczność da się uczcić jednym głębszym. 

Badania nad genetycznymi przyczynami uzależnienia od alkoholu są aktualnie ważnym tematem podejmowanym przez naukowców. W wyjaśnianiu źródeł alkoholizmu coraz więcej uwagi poświęca się na jego biologiczny, wrodzony czynnik.

Reklama

Alkoholizm – uzależnienie o podłożu genetycznym?

Już samo to, z jakim zapleczem genetycznym pojawiamy się na świecie ma wpływ na naszą podatność do uzależnienia się od alkoholu. To, co prawdopodobnie dostajemy w prezencie od swoich przodków, co dziedziczymy i z czym się rodzimy jest jednym z elementów napędzających mechanizmy powstania i rozwoju uzależnienia. Szacuje się, że około 20% populacji ma wrodzoną skłonność do nadużywania środków zmieniających świadomość – w tym alkoholu. Nie chodzi tu absolutnie o to, że ktoś automatycznie rodzi się zaprogramowany na alkoholizm. Dziedziczeniu podlegają pewne właściwości związane z metabolizmem alkoholu.

Dlaczego alkoholizm może być chorobą wrodzoną?

Często obserwujemy, że osoby piją podobnie, ale ich reakcje na alkohol są zupełnie różne. Wynika to z faktu, że każdy z nas ma własną, genetycznie określoną jakość działania enzymów utleniających alkohol. Każdy organizm to odmienne predyspozycje do możliwości przyjmowania alkoholu, jego metabolizmu i odczuwania skutków picia. Różne są zatem  nasze reakcje awersyjne (negatywne) i poziom tolerancji na alkohol. Te właśnie różnice mogą sprzyjać przyjmowaniu większej ilości alkoholu bez odczuwania negatywnych i nieprzyjemnych skutków picia i prowadzić do szybszego uzależnienia się.

U niektórych picie alkoholu, nawet niewielkiej ilości, powoduje silne negatywne skutki i bardzo dotkliwe konsekwencje (tzw. „ciężki kac”): ból głowy, nudności, wymioty, pogorszenie nastroju, senność, wstręt do alkoholu. Organizm ma taką „naturalną” reakcję na alkohol. Te osoby będą raczej unikać takich nieprzyjemnych stanów i tym samym rzadziej sięgać po alkohol stąd mniejsze u nich ryzyko narażenia na uzależnienie.  Odwrotnie sytuacja ma się wśród tej grupy, która ma duża tolerancję na alkohol, czuje się po nim odprężona, nie odczuwa przykrych skutków picia, nawet pijąc znaczne ilości alkoholu. Ci będą bardziej skłonni do sięgania po alkohol, a co za tym idzie ryzyko uzależnienia się jest u nich większe.

Alkoholizm – geny to nie gwarancja uzależnienia

Istotna rola czynników wrodzonych w rozwoju choroby alkoholowej nie oznacza, że z automatu jesteśmy naznaczeni alkoholizmem. Nie ma genu alkoholizmu!!! Jak podkreślają terapeuci z Ośrodka Terapii w Janowcu : "Czynniki biologiczne regulujące ryzyko uzależnienia się od alkoholu współwystępują razem z czynnikami psychologicznymi i społecznymi. To właśnie splot tych uwarunkowań - konkretna sytuacja psychiczna, kulturowa i społeczna człowieka (plus jego uwarunkowania biologiczne) wpływa na naszą podatność i dynamikę rozwoju nałogu".

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze