Zaloguj
Reklama

Psychotechnologia

Autorzy: Dr n.med. Michaela Pakszys
Psychotechnologia
Fot. Pantherstock
(0)

Psychotechnologia wykorzystuje w praktyce wyniki badań naukowych nad możliwościami udoskonalenia i większej efektywności ludzkiego mózgu.

Reklama

Opracowanie to jest wstępem do cyklu artykułu na temat neuropsychotechnologii

Od przeczytania wymienionej w tytule książki rozpoczęła się moja przygoda z tajemną interdyscyplinarną nauką: neurotechnologią inaczej zwaną psychotechnologią. Autor Daniel G.Amen jest psychiatrą i naukowcem oraz właścicielem i dyrektorem prywatnej Kliniki Medycyny Behawioralnej niedaleko San Francisco w Kalifornii. Holistyczna diagnostyka i postępowanie terapeutyczne Dr. Amena, w przypadku różnorodnych zaburzeń neuropsychiatrycznych czy psychologicznych, wywarły na mnie ogromne wrażenie. Także w mojej praktyce lekarskiej staram widzieć chorego całościowo w jego środowisku, rodzinie, brać pod uwagę jego nawyki żywieniowe itp. Dr. Amen wskazywał na potrzebę wykorzystania w terapii niektórych chorych metod psychotechnologicznych.

Co to jest psycho- czy neurotechnologia?

Należy do nauk interdyscyplinarnych. Wykorzystuje zdobycze medycyny, psychologii oraz nowoczesnych technologii. Zajmuje się rozwojem i praktycznym zastosowaniem wyników badań naukowych nad możliwościami udoskonalenia i większej efektywności ludzkiego mózgu, traktowanego jako najwyższe piętro całościowej kontroli i samoregulacji wszystkich funkcji życiowych.
Wykorzystanie w praktyce tych badań odbywa się metodą treningu.
W celu wyuczenia kontroli stanu świadomości i procesów życiowych, stosuje się specjalistyczną aparaturę diagnostyczno-terapeutyczno-stymulującą, często opartą na technice komputerowej. Przed dopuszczeniem do stosowania, każda nowa metoda neurotechnologiczna poddawana jest złożonym testom standaryacyjnym celem zbadania przydatności, tzn. wpływu na zmiany wzorca czynności bioelektrycznej mózgu w oczekiwanym kierunku. Działanie takich urządzeń monitorowane jest za pomocą EEG i metod neuroobrazowych.
Godne podkreślenia jest tolerancyjny stosunek medycyny klasycznej do neurotechnologii. Obydwa kierunki bowiem uzupełniają się celem podwyższenia jakości życia.
____________________
W kolejnym wydaniu:
Rodzaje metod neurotechnologicznych mających zastosowanie w praktyce medycznej i psychologicznej

Autor:
Dr n.med. Michaela Pakszys,
Pediatra neurofizjolog kliniczny i neuroterapeuta EEG Biofeedback
Instytut Matki i Dziecka, Warszawa
tel.022 631-08-61, [email protected]

Zobacz także:
XV Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Sekcji Rozwojowej Polskiego Towarzystwa Neurofizjologii Klinicznej

Sponsor projektu:
Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Psychiatria On-line

    Daniel G.Amen: Change your brain, change your life. The breakthrough program for conquering anxiety, depression, obsessiveness, anger and impulsiveness. Times Books Random House, USA, New York1998

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze