Zaloguj
Reklama

Psychoterapia pomaga w walce z nowotworem

Autorzy: Informacja prasowa: ExpertPR Consultancy
Autor: Monika Popowicz
Załamanie, depresja
Fot. ojoimages
Załamanie, depresja
(4)

Diagnoza – nowotwór, to dla wielu osób szok i pytanie „dlaczego to spotyka właśnie mnie?”.

Program „Jestem przy Tobie” wspiera kobiety chore na nowotwory narządów rodnych i ich bliskich.

Reklama

O roli psychoterapii w procesie zdrowienia, o tym, jak radzić sobie ze swoimi emocjami, oraz o tym, jak choroba może zmienić nasze życie na lepsze, choć wydaje się to absurdalne, rozmawiamy z Moniką Popowicz, Prezesem Fundacji Psychoonkologii i Promocji Zdrowia „Ogród Nadziei”.

Dlaczego w leczeniu nowotworów ważna jest psychoterapia?

- Leczenie powinno iść dwutorowo, bo jeżeli leczymy ciało, to trzeba leczyć też duszę. Psychoterapia jest potrzebna z różnych względów i na różnych etapach. Po pierwsze w momencie diagnozy, aby sobie z nią poradzić.

Gdy człowiek się dowiaduje, że ma raka – to jest to szok. Psychoterapia może wspomóc ten proces, pomoże wyrazić uczucia, które się pojawiają. 

A jakie uczucia pojawiają się najczęściej?

- Pojawia się złość, a z nią bunt, pojawia się lęk, o to jak dalej będzie wyglądało życie, a często poczucie krzywdy – „dlaczego ja, skoro jestem dobrym człowiek, nic złego nie zrobiłem, jest tylu ludzi, którzy szkodzą innym i sobie, a oni nie chorują, więc dlaczego ja?” albo poczucie winy „widocznie coś ze mną było nie tak”, „źle żyłem, popełniłem błędy”, „powinnam była wcześniej się badać”.

Pojawia się też głębokie przekonanie, najczęściej nieświadome, że choroba jest karą. Psychoterapia pomaga przyjrzeć się temu, co dzieje się we wnętrzu osoby chorej, pomaga doświadczyć emocji w sposób świadomy i wyrazić je. Pomaga także zrozumieć i zaakceptować trudne doświadczenia emocjonalne.

  

Fot. ojoimages

I co daje nam wyrażenie emocji i uświadomienie ich sobie?

Kiedy emocje są nieświadome, to nie znaczy, że ich nie ma – to energia, która żyje własnym życiem w naszym ciele, wpływając na nasze zachowania, wybory, samopoczucie. Uświadamiając sobie, co czujemy stajemy z emocjami twarzą w twarz i wówczas mamy wybór, czy je wyrazić i jak, czy z nich zareagować.

Emocje wpływają też na układ immunologiczny. I o to także chodzi w terapii psychoonkologicznej – nie tylko przyjąć diagnozę i się do niej przystosować, ale też wzmocnić proces zdrowienia. W psychoneuroimmunologii jest wiele badań, które pokazują, że im więcej mamy pozytywnych emocji – radości, poczucia spełnienia, szczęścia, tym sprawniej działa układ odpornościowy.

Reklama
(4)
Komentarze