Zaloguj
Reklama

Recenzja książki "Terapia schematów"

Stetoskop
Fot. Pantherstock
Stetoskop
(4)

Biorąc do recenzji książkę trzech autorów Young'a, Klosko i Weishaar, byłem świadom, że będzie musiała mnie zainteresować. Tym bardziej, że terapia schematów jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną. Ambicją autorów było napisanie „biblii dla wszystkich praktyków terapii schematów”.

Reklama

Autorzy napisali więc podręcznik w zamierzeniu mający stanowić wyczerpujące źródło wiedzy zarówno teoretycznej jak i praktycznej dla profesjonalisty, który mając solidne podstawy w pracy psychoterapeutycznej, chce poznać i wprowadzić do swojej praktyki pracę wg. terapii schematów. Książka składa się zatem z kilku części, niezbyt dobrze wyodrębnionych w spisie treści, ale wyraźnie w tekście.

Pierwsze rozdziały przedstawiają ewolucję w ramach, której powstała terapia schematów – jako naturalny proces rozwoju terapii poznawczej w celu lepszego zrozumienia oraz zwiększenia skuteczności terapii poznawczo-behawioranlej u pacjentów, u których ta terapia nie przynosi satysfakcjonujących efektów.

Autorzy poddają analizie założenia CBT które się nie sprawdzają np. u pacjentów z zaburzeniami osobowości. W dalszej części teoretycznej omawiają źródło i rozumienie terminu schemat, definiują jego znaczenie dla potrzeb terapii, bardzo dokładnie opisują obszary i wczesne nieadaptacyjne schematy oraz przytaczają dowody empiryczne na słuszność takiego podejścia terapeutycznego. I oczywiście dodają coś co zawsze cieszy prostego terapeutę – porównanie terapii schematów z innymi modelami terapeutycznymi.

Po wyczerpującym wstępie teoretycznym, autorzy zajmują się opisem fazy diagnostyki i edukacji pacjenta. I od tego momentu książki większość treści wzbogacają przykładami, co daje wielki komfort dla czytającego, szczególnie gdy nie jest terapeutą z bogatym doświadczeniem praktycznym. W dalszych rozdziałach opisują strategie poznawcze oraz doświadczeniowe, wiele czasu poświęcając na opis znaczenia relacji terapeutycznej.

W kolejnej bardziej szczegółowej części książki przedstawiają szczegółowe strategie leczenia schematów oraz pracę z trybami schematów. W ostatniej części, wyraźnie wyodrębnionej od pozostałych zajmują się szczegółowo zastosowaniem terapii schematów w leczeniu zaburzeń borderline oraz narcystycznego zaburzenia osobowości. Książka jest napisana dobrze.

Ale nie czyta się jej ani szybko, ani łatwo - jest pełna treści, wiedzy, przykładów i propozycji terapeutycznych które aż proszą się by je wypróbować w pracy.

Czytając, od razu miałem przed oczami tych pacjentów z którymi chętnie bym pracował przy pomocy takiego podejścia. Ale dobre książki tak mają..

W każdym razie – polecam każdemu kto chce się rozwijać jako terapeuta.

Książka została wydana przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Reklama
(4)
Komentarze