Zaloguj
Reklama

REM – nie tylko zespół muzyczny!

REM – nie tylko zespół muzyczny!
Fot. medforum
(0)

Zaburzenia fazy snu REM mogą przybierać postać koszmarów lub np. czynnej agresji w czasie snu wobec partnera w łóżku...

Reklama

Co to jest sen REM?

Na sen nocny człowieka składają się sen REM oraz sen wolnofalowy.
REM to skrót wywodzący się z języka angielskiego. Oznacza on szybkie ruchy oczu (rapid aye movements), których serie można obserwować pod powiekami śpiącego człowieka. W czasie snu REM śnimy. Charakterystyczny jest zapis fal mózgowych snu REM – tzw. elektroencefalogram (EEG). Dominują w nim mieszane fale o różnej częstotliwości i niskiej amplitudzie.
Wśród zaburzeń snu REM wyróżnia się koszmary oraz parasomnie snu REM.

Koszmary

Koszmary to przerażające marzenia senne mające miejsce w czasie snu REM. Osoba śniąca koszmary budzi się zwykle w drugiej części nocy, kiedy fazy snu REM są dłuższe. Osoba taka pamięta co jej się śniło, ma jasną świadomość i nie ma tzw. somatycznych objawów lęku (np. przyśpieszone bicie serca, wzmożone pocenie się, dygotanie itp.).

Parasomnie snu REM

W czasie snu REM ciało człowieka jest wiotkie – dzięki temu nie poruszamy się tak jak narzucałyby to okoliczności zachodzące we śnie (np. latanie, ucieczka z płonącego wieżowca itp.). U niektórych osób okresowo w czasie snu REM wspomniana wiotkość mięśni (atonia) ustępuje. Osoby te mogą wtedy wykonywać złożoną aktywność celową kierowaną żywymi marzeniami sennymi lub koszmarami! Parasomnie snu REM mogą być przyczyną agresji wobec partnera w łóżku (której osoba śpiąca nie jest oczywiście świadoma).
Zaburzenie to dotyczy zwykle mężczyzn, którzy przekroczyli 50 rok życia.

Jakie są przyczyny tych zaburzeń?

Przyczyną koszmarów sennych mogą być różnorodne urazy psychiczne, stresy lub konflikty. Do innych przyczyn należą nadużywanie alkoholu i zażywanie niektórych leków tłumiących sen wolnofalowy. Do leków tych zalicza się benzodiazepiny oraz trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne.

Co robić przy podejrzeniu zaburzeń snu?

Leczeniem zaburzeń snu zajmują się neurolodzy i psychiatrzy i do niech należy się zwrócić o pomoc. Do postawienia rozpoznania konieczne jest wykonanie tzw. badania polisomnograficznego, czyli m.in. zapisu EEG w czasie snu.
W leczeniu istotne jest wyeliminowanie wspomnianych przyczyn zaburzeń snu REM. W terapii parasomni snu REM stosuje się małe dawki leków wpływających na napięcie mięśni (np. klonazepam).

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze