Zaloguj
Reklama

Rodzaje depresji

Samotność
Fot. panthermedia
Samotność
(4)

Gdyby zapytać kogoś, z jakim zaburzeniem psychicznym związany jest obniżony nastrój, to najpewniej odpowiedź brzmiałaby: z depresją. Rzeczywiście to właśnie ta jednostka najczęściej prowadzi do występowania u ludzi smutku, anhedonii i innych objawów zaburzeń depresyjnych. Powiedzieć jednak trzeba jedno – depresja niejedno ma imię. Jej rodzajów wyróżnia się bowiem nawet kilkanaście.

Reklama

Pacjentów z depresją jest wyjątkowo dużo (WHO przekonuje, że na całym świecie na depresję cierpi nawet powyżej 300 milionów ludzi), nie każda jednak depresja przebiega tak samo. Wyróżnianych jest bowiem obecnie wiele różnych rodzajów zaburzeń depresyjnych, w których przebiegu pacjenci mogą zmagać się z obniżonym nastrojem, ale i z pewnymi innymi, odrębnymi dolegliwościami.

Depresja lekooporna

Prawdopodobnie najcięższy z różnych rodzajów depresji – depresja lekooporna. O tym typie zaburzeń afektywnych mówi się wtedy, kiedy pacjent leczony był dwoma lub nawet kilkoma różnymi lekami antydepresyjnymi, a mimo tego nie udało się uzyskać u niego satysfakcjonującej poprawy stanu klinicznego. Warto tutaj podkreślić, że ten rodzaj depresji rozpoznawać można dopiero wtedy, kiedy pacjent:

  • leczony był lekami przeciwdepresyjnymi należącymi do odmiennych grup lekowych,
  • stosował dane preparaty przez odpowiednio długi czas,
  • zażywał leki zgodnie z zaleceniami.

Charakterystyczną cechą depresji lekoopornej jest właśnie to, że w jej leczeniu bardzo ciężko osiągnąć oczekiwane efekty. Objawy tego rodzaju zaburzeń afektywnych są zaś zasadniczo analogiczne do tych, które są spotykane w innych typach zaburzeń depresyjnych, mogą one jednak mieć większe nasilenie.

Depresja w przebiegu ChAD

Depresja może być samodzielną jednostką, jak i może ona stanowić jeden z biegunów odmiennego problemu, czyli choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD). Zasadniczo depresja w ChAD jest podobna do innych rodzajów depresji, pacjenci mogą jednak prezentować pewne charakterystyczne zaburzenia, takie jak np. drażliwość, tendencja do wybuchów złości czy zwiększony poziom aktywności.

Rozróżnianie „typowej” depresji od depresji związanej z ChAD jest bardzo ważne. Leczenie depresji w przebiegu ChAD jest odmienne od leczenia samych tylko zaburzeń depresyjnych. W chorobie dwubiegunowej pacjentom potrzebne są leki normotymiczne – stosowanie u nich, w trakcie epizodu depresyjnego, leków przeciwdepresyjnych może bowiem doprowadzić do tego, że depresja u nich, owszem, przeminie, ale może ona zostać zastąpiona epizodem manii.

fot. panthermedia

Depresja u dzieci

Wydawać by się mogło, że depresja to problem tylko osób dorosłych – tak jednak zdecydowanie nie jest. U dzieci zaburzenia depresyjne – choć zdecydowanie rzadziej niż u osób dorosłych – również mogą niestety występować. Nierzadko ciężko jest rozpoznać depresję u dzieci, co wynika z tego, jak objawiają się zaburzenia nastroju w tej grupie wiekowej. U dzieci bowiem – poza obniżeniem nastroju, niechęcią do aktywności i zobojętnieniem – pojawiać się mogą dość niecharakterystyczne problemy. Mowa tutaj chociażby o przejawianiu wyjątkowego stopnia buntu (zarówno w stosunku co do rodziców, jak i innych członków rodziny czy nauczycieli), a także o tym, iż dość często dziecko z depresją narzeka na jakieś teoretycznie niezwiązane z psychiką dolegliwości.

Malec może zgłaszać opiekunom, że np. ciągle boli go głowa czy brzuch – rodzice mogą wtedy odwiedzać wielu specjalistów, gdzie podczas tych wizyt przyczyna problemów może nie zostać odnaleziona. W takim przypadku – przy współistnieniu innych problemów, sugerujących możliwość cierpienia przez dziecko na depresję – warto rozważyć wizytę u jakiegoś ze specjalistów od ochrony zdrowia psychicznego, bo to może być właśnie depresja u dziecka.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze