Zaloguj
Reklama

Rola zwierząt w psychoterapii

Autorzy: Awa Fijołek
Rodzina z psem
Fot. Panthermedia
Rodzina z psem
(4)

Zwierzęta pomagają w leczeniu depresji, zespołu stresu pourazowego i rozwijaniu zdolności socjalnych. 

Reklama

Spis treści:

  1. Zwierzęta najczęściej wykorzystywane w terapii
  2. Terapia

Posiadacze zwierząt z pewnością zgodzą się z faktem, że nasi pupile często intuicyjnie wyczuwają gorsze samopoczucie czy stan zdrowia. Trudno zaprzeczyć uspokajającej mocy kociego mruczenia, zwierzaki często też ogrzewają bolące miejsca czy zwyczajnie rozweselają swoją obecnością. Te fakty został zauważone przez terapeutów, którzy postanowili wykorzystać energię futrzanych przyjaciół w walce z chorobami i samotnością. Taka forma terapii skierowana jest przede wszystkim do osób długofalowo hospitalizowanych, pozostających w domach opieki, spokojnej starości, szkołach czy hospicjach.

Zwierzęta najczęściej wykorzystywane w terapii 

Najczęściej zwierzętami wykorzystywanymi w terapii są psy, jednak pojawiają się też koty, króliki czy inne gatunki mające temperament odpowiedni do pracy z ludźmi. Muszą być też odpowiednio przygotowane, a przede wszystkim przystosowane do częstej zmiany środowiska i lubić pracę z ludźmi. Jednocześnie żadne ze zwierząt nie jest wyzyskiwane w żaden sposób, po zakończeniu terapii najczęściej wracają wraz z właścicielem do domu, gdzie otrzymują odpowiednią opiekę.

Terapia 

Już po dwudziestominutowej terapii z udziałem psa, u pacjentów wzrasta poziom oksytocyny, dopaminy i endorfin. Futrzani przyjaciele pomagają wzmocnić poczucie własnej wartości, rozwinąć zdolności socjalne, leczą depresję i zespół stresu pourazowego. Pacjenci uczą się nawiązywania kontaktów ze zwierzętami, a zdobyte umiejętności przenoszą na relację z innymi ludźmi. Prostota zwierzęcych reakcji – pozytywnych na coś, co lubią, negatywnych na rzeczy nieprzyjemne – pomaga nauczyć się troszczenia o drugą osobę. Również model współpracy między terapeutą a zwierzęciem może stać się przykładem zdrowej, przyjaznej relacji. Obecność czworonogów pomaga także w zbudowaniu atmosfery zaufania potrzebnej w czasie sesji.

Zwierzęta oferują ciepło, dotyk i radość, ale jednocześnie nigdy nas nie oceniają i wybaczają wszystko. Dlatego też ich rola w leczeniu pozostaje niepodważalna.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze