Zaloguj
Reklama

Rower – środek na poprawę nastroju bez recepty

Autorzy: 38 Content Communication
Jazda na rowerze
Fot. shutterstock
Jazda na rowerze
(0)

Ostatnie dwa lata spotęgowały uczucie niepewności i lęku u wielu konsumentów. Pandemia okazała się stresorem dla 75 procent Polaków [1]. Obecnie co 10 przyznaje, że odczuwa wypalenie pandemiczne [2]. Kwiecień to Narodowy Miesiąc Świadomości Stresu. Jak wykorzystać ten czas, by pozbyć się negatywnych emocji? Eksperci polecają uprawianie sportu, w tym jazdę na rowerze. Dlaczego? Wycieczki poprawiają samopoczucie i jakość snu, uwalniają endorfiny i pobudzają do kreatywnego myślenia.  

Reklama

Wypracowanie sposobów radzenia sobie ze stresem jest ogromnie istotne w obecnej sytuacji. Wielu konsumentów obawia się skutków ekonomicznych i zdrowotnych pandemii COVID-19. Stresogenna jest także sytuacja polityczna. Od lat eksperci radzą, aby w silnym stresie uprawiać sport.

Rower pomaga w odprężeniu

Napięcie mięśni, przemęczenie, bóle głowy lub migreny powinny być niepokojącym sygnałem, iż organizm żyje w silnym stresie. Szczególnie istotna jest umiejętność zdefiniowania przyczyny, która powoduje problem. Trudno jest być produktywnym w codziennym życiu, kiedy niepokój i zmartwienie dominują nasze myśli. Czynnikiem stresogennym jest także presja, która może wynikać z próby wykonywania wielu obowiązków jednocześnie. Czasami jednak możemy czuć się zestresowani z tak, wydawałoby się błahego powodu, jak stanie w korku. Tutaj akurat rozwiązanie jest proste – wystarczy przesiąść się na rower.

Wielu kolarzy mówi, że jazda na rowerze jest jak uzależnienie. Nauka dowiodła, że ​​to prawda. Po przejażdżce poczujesz gwałtowny wzrost neuroprzekaźników, takich jak serotonina i dopamina. Nie tylko poprawiają nastrój, ale ten ładunek endorfin może stymulować te same obszary mózgu, co środek przeciwbólowy [3]. Badanie wykazało, że trzy czwarte spośród niemal 1000 respondentów, dzięki jeździe na rowerze, zauważyło poprawę swojego zdrowia psychicznego [4].

Jak rowery zyskały na popularności w czasie pandemii

Podczas pandemii wielu z nas z troski o własne zdrowie przesiadło się na rower. Jazda na rowerze umożliwiła nie tylko zachowanie fizycznego dystansu, ale przede wszystkim stała się okazją do codziennej aktywności fizycznej.

Realne korzyści z jazdy rowerem

Badanie [5] wykazało, że wśród różnych rodzajów ćwiczeń, czasu trwania, częstotliwości i intensywności, jazda na rowerze była jedną z najważniejszych aktywności, które pomogły zmniejszyć obciążenie psychiczne uczestników badania. Autorzy zauważyli, że zwłaszcza ćwiczenia trwające 45 minut i o częstotliwości od trzech do pięciu razy w tygodniu, były szczególnie pomocne we wspieraniu zdrowia psychicznego [6]. Jazda na rowerze zmniejsza także o 40 proc. ryzyko zachorowania na cukrzycę. Lekarze twierdzą ponadto, że obniża ciśnienie krwi i podnosi poziom dobrego cholesterolu, który usuwa tłuszcz z tętnic. Niektórzy badacze znaleźli dowody na to, że jazda na rowerze może również obniżyć szkodliwy cholesterol [7]. Przejażdżka rowerem stymuluje organizm do produkcji endorfin, hormonów, które łagodzą stres i zmniejszają ból. Endorfiny pomagają również w walce z depresją.

Martwisz się, że nie dasz rady kondycyjnie? Oprócz klasycznych rowerów na rynku dostępnych jest wiele modeli ze „wspomaganiem”, czyli elektrycznych

Powodem, dla którego coraz więcej użytkowników wybiera rower elektryczny jest przede wszystkim przyjemność z jazdy na dużo wyższym poziomie. Drugą, ważną kwestią jest to, że w zasadzie każda osoba, każda grupa użytkowników może pokonać zdecydowanie więcej kilometrów.

Jazda na rowerze oprócz mięśni pozwala także ćwiczyć uważność. Ta z kolei polega na zwracaniu większej uwagi na nasze myśli i uczucia, przez co zwiększa zdolność radzenia sobie w trudnych sytuacjach i dokonywania mądrych wyborów. Zadbajmy więc o własny dobrostan. Odłóżmy smartfony – czas na rower!

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Źródło tekstu:

 • [1] Badania Uniwersytetu Warszawskiego
  [2] Badania Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
  [3] https://instytut-mikroekologii.pl/neuroprzekazniki-i-naturalne-sposoby-na-podniesienie-ich-poziomu/
  [4] https://www.cycleplan.co.uk/cycle-savvy/cycling-mental-health-survey/
  [5] Badanie The Lancet
  [6] Association between physical exercise and mental health in 1·2 million individuals in the USA between 2011 and 2015: a cross-sectional study
  [7] https://www.weforum.org/agenda/2021/06/benefits-of-cycling-world-bicycle-day/

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze