Zaloguj
Reklama

Samobójstwo plagą naszych czasów

Autorzy: Marcin Rokita
Depresja
Fot. ojoimages
Depresja
(4)

Co roku, 10 września, z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Zapobiegania Samobójstwom (IASP), wspieranego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), jest obchodzony Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Warto z tej okazji przyjrzeć się bliżej temu problemowi, który co roku pochłania wiele ofiar

Reklama

Co skłania ludzi do samobójstwa?

Powodów skłaniających ludzi do targnięcia się na swoje życie jest wiele i znacząco się różnią w zależności od grupy wiekowej. Może mieć ono podłoże osobiste i idealistyczne, bądź być efektem impulsu, porywu gniewu, lub niskiej samooceny. Według policji najczęstszymi powodami są choroby psychiczne, nieporozumienia rodzinne oraz zawody miłosne.

Warto również zaznaczyć, że samobójstwo jest najpowszechniejszym powikłaniem nieleczonej depresji. Jeśli osoba chora ma niski osąd o sobie i rzeczywistości to często depresyjne myślenie popycha ją do popełnienia samobójstwa. Gdy natomiast dołączą do tego tendencje samobójcze należny podjąć stanowcze działania aby zapobiec tragedii.

Sygnały ostrzegawcze

Bardzo trudno jest przewidzieć zamach samobójczy, jednak istnieją pewne wskazówki pomocne w jego poprawnej ocenie. Najbardziej widocznymi i niepokojącymi sygnałami ostrzegawczymi są wzmianki o samobójstwie w przeprowadzanych rozmowach. Jednakże należy być także wyczulonym na wszelkiego typu wypowiedzi: "Życie jest bez sensu", "Wolałbym się nigdy nie urodzić", "Niedługo nie będę sprawiać ci kłopotów".

  

Fot. Ojoimages

Wśród sytuacyjnych znaków ostrzegawczych wyróżnia się: izolację społeczną, brak przyjaciół, odrzucenie przez grupę rówieśniczą, dotkliwą samotność, podejmowanie lekkomyślnych zachowań, nadużywanie alkoholu, leków lub sięganie po środki psychoaktywne, pojawienie się objawów zaburzeń psychicznych (np. omamów słuchowych nakazujących odebranie sobie życia), przeżycie nieszczęśliwej miłości z którą osoba wiązała duże nadzieje, skłonność do perfekcjonizmu, nadmiernie krytyczny stosunek wobec siebie.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze