Zaloguj
Reklama

Skłonność do hazardu – czy płeć ma tutaj jakiś wpływ?

Ruletka
Fot. Pantherstock
Ruletka
(5)

Wszelkiego rodzaju uzależnienia, w tym uzależnienie od hazardu, nieodłącznie kojarzą się z mężczyznami. To głównie mężczyznom przypisuje się tendencję do owych zachowań, kobiety w tym temacie traktowane są marginalnie. Jak to naprawdę jest ze skłonnościami do nałogu, czy płeć odgrywa w tym procesie jakąś rolę? A jeżeli tak, to jaką? Kto tak naprawdę jest bardziej podatny na używki? Czy w świecie nałogów panuje równouprawnienie? 

Reklama

Zdaniem specjalistów uzależnienia charakteryzują się pełną demokracją – tak naprawdę nie wiadomo jednoznacznie, co w głównej mierze wpływa na podatność w tej materii. Na pewno można stwierdzić, że nałogi w sposób bezpośredni wiążą się z emocjami, a mówiąc dokładniej – bazują na problemach z nimi związanych. Wydawać by się więc mogło, że kobieta jako płeć bardziej wrażliwa, szybciej popadać będzie w uzależnienie, w tym uzależnienie od hazardu. Nie jest to jednak tak oczywiste.  

Ważne! Sondaż CBOS ujawnia, że objawy uzależnienia od hazardu występują u 5,3% Polaków powyżej 15. roku życia. Ponadto problemy tego typu może mieć niemal 2,2% graczy (dotyczy gier na pieniądze, takich jak poker, zakłady bukmacherskie).

Predyspozycje do uzależnienia  

Uwarunkowania, które sprzyjają rozwinięciu się uzależnienia, leżą głównie w psychice człowieka i chęci odreagowania na stres, poczuciu odprężenia.

Ważne! Zdaniem naukowców, źródła predyspozycji do popadnięcia w nałóg należy szukać w dzieciństwie – uzależnienie może wywołać (m.in. wykorzystywanie seksualne w dzieciństwie, przemoc fizyczna). Według przeprowadzonych badań zarówno kobiety, jak i mężczyźni reagują w tym przypadku niemal tak samo.

Istotną rolę odgrywa także sam mózg i jego budowa. Okazuje się, że nierównowaga neuroprzekaźników (chodzi tutaj o endogenne opioidy oraz beta-endorfiny) może wpłynąć na szybsze uzależnie się danej osoby. Czynnikiem stymulującymi w takim przypadku może być przebycie stresu pourazowego

Jak już była mowa powyżej, w temacie uzależnienia nie bez znaczenia są emocje i ich rola w całym procesie. W stawianiu np. zakładów bukmacherskich osoba niestabilna emocjonalnie szuka przyjemności – odreagowania oraz wyłączenia się chociaż na moment z życia codziennego (kłopotów, przepracowania, kompleksów).

Nałóg uwarunkowany jest czynnikami:

  • psychologicznymi,
  • fizycznymi,
  • społecznymi.

Ważne! Wszelkie uzależnienia łączy jedno – chęć poprawienia swojego samopoczucia.  

Hazard, czyli…

Uzależnienie od hazardu (m.in. ruletka, poker, zakłady bukmacherskie) to forma patologicznego grania. Przypadłość określa się jako nienormalne zachowanie bądź też utrata kontroli nad popędami.

Ważne! Zaburzenie charakteryzuje się częstym i powtarzającym uprawianiem hazardu, który powoli, lecz systematycznie zaczyna panować nad życiem chorego, prowadząc do zaniedbania rodzinnych, społecznych, jak i zawodowych zobowiązań.

Hazard jest chorobą przebiegłą, która atakuje znienacka. W konsekwencji potrafi doprowadzić uzależnionego do ruiny psychicznej oraz fizycznej – niszcząc życie.

Opisując klasyfikację nałogu, jakim jest hazard, warto wymienić również charakterystyczne dla hazardzisty sposoby myślenia, a w nich m.in.:

  • szczególne znaczenie pieniędzy,
  • wymaganie podziwu,
  • predyspozycje do pracoholizmu,
  • częste symptomy zaburzeń psychosomatycznych wywołanych stresem.

fot. panthermedia

W Stanach Zjednoczonych jest niemal 15 milionów sympatyków hazardu. W Wielkiej Brytanii problem z tego typu nałogiem ma 3% społeczeństwa.

Hazardziści potrafią wydać na swoją „przyjemność” ogromne sumy – w tym celu często się zapożyczają, kradną, a nawet uprawiają seks za pieniądze.

Ważne! W 2005 roku Polacy wydali na gry hazardowe niemal 6,5 mld zł. W kwotę tą wliczone były nie tylko wolne środki, ale także oszczędności oraz pieniądze uzyskane (m.in. z pożyczek).

Hazard – płeć nie ma znaczenia  

Tak naprawdę nie jest możliwe jednoznaczne stwierdzenie, czy predyspozycje do popadnięcia w nałóg hazardu są większe po stronie kobiet czy po stronie mężczyzn.

  1. Na pewno, co udowodniły badania, kobiety charakteryzuje większa podatność na współuzależnienie (żyją życiem uzależnionego, dopasowują się do niego, wybawiają m.in. z opresji).
  2. Także w temacie motywacji, jaka kieruje do grania, zauważalne są różnice między obu płciami – w przypadku kobiet jest to często chęć podreperowania domowego budżetu. U mężczyzn motywacją jest wywołanie poprzez grę przyjemnego uczucia tzw. dreszczyku emocji.   

Ważne! W ocenie specjalistów podłożem uzależnienia dla obydwu płci jest synonim szczęścia. Gra oraz wygrana to sposób, aby ubarwić swoje życie. Wnieść w nie trochę szaleństwa.

Problem hazardu szczegółowo przeanalizowali naukowcy z Institute for Addiction Recovery w Illinois. Ustalili oni, że uzależnienie od gier losowych można porównać w przebiegu do uzależnienia chemicznego.

Ważne! W organizmie nałogowego gracza jest mniej adrenaliny (hormonu wydzielanego w sytuacjach stresowych) niż w organizmie „zdrowej” osoby. Taki stan rzeczy może wpływać na fakt braku kontroli u hazardzisty nad swoim zachowaniem.  

Zjawiskiem, które wzbudza niepokój, jest tendencja do występowania nałogów w liczbie mnogiej. Jest to zauważalne zarówno po stronie kobiet, jak i mężczyzn - przypadłość charakteryzuje się tym, że np. hazardzistka uzależniona jest także od zakupów, a hazardzista od alkoholu bądź środków odurzających.

Leczenie

W leczeniu istotną rolę odgrywa znalezienie podłoża hazardu, ponadto przekonanie chorego do zmiany sposobu myślenia – uzależniony przez długi czas potrafi trwać w systemie iluzji oraz zaprzeczeń, tłumacząc swoje zachowania. Zmienia się to w sposób radykalny, gdy dotknie go w sposób namacalny skutek uzależnienia (m.in. bankructwo, długi).

Terapia osoby uzależnionej odbywa się w formie psychoterapii (indywidualnej bądź grupowej). W zależności od skali problemu u chorego konieczne może być leczenie w ośrodku zamkniętym.

Ważne! W leczeniu niezwykle istotne jest wsparcie najbliższych. Uświadomienie uzależnionemu, że wszystko da się naprawić, a życie bez hazardu jest możliwe.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze