Zaloguj
Reklama

Sprawozdanie z 14 Sympozjum Analizy Grupowej: “Despair, Dialogue and Desire” w Dublinie.

Autorzy: Małgorzata Pawłowska, Instytut Psychiatrii i Neurologii, Centrum Zdrowia Psychicznego
Wykład
Fot. shutterstock
Wykład
(0)

W daniach 18-21 sierpnia odbyło się w Dublinie Sympozjum Analizy Grupowej. W konferencji wzięło udział około 548 psychoterapeutów nie tylko z Europy, ale także Afryki, Australii i Ameryki Północnej, w większości pracujących metodą analizy grupowej. Przybyli delegaci z tak odległych krajów, jak Republika Południowej Afryki, Serbia i Czarnogóra, Tajwan oraz Kenia. Temat tegorocznej konferencji “ Despair, Dialogue and Desire” - Rozpacz, Dialog i Pragnienie - odwoływał się do dramatycznej historii  Irlandii, jej zniewolenia i pragnienia niepodległości oraz dialogu niezbędnego do jej osiągnięcia. Organizatorzy zachęcali do analizowania rozpaczy, dialogu i pragnienia (pożądania) w pracy metodą grupowej analizy.

Reklama

Wykład otwierający sympozjum: “Ulises Joycesa, jako terapia rozmową”, wygłosił profesor Declain Kiberd z Wydziału Literatury Anglo-Irlandzkiej i Dramatu z University College w Dublinie. Kolejne cztery dni konferencji były wypełnione wykładami plenarnymi oraz bogatą ofertą warsztatów i prezentacji, odbywały się także superwizje grupowe, oraz sesje dużej grupy. Wykłady plenarne wygłosili: Lord Alderdice z Royal College of Psychiatrist, U.K. na temat: “Desire, Death and Dialogue” ( Pragnienie, Śmieć i Dialog); Juan Tubert-Oklander, analityk grupowy z Meksyku, na temat: “The matrix of despair” ( Matriks rozpaczy); Joan Raphel-Leff z Anna Freud Centre, Londyn, U.K. na temat: “ Generativity and the Diversity of Desire” (Pokoleniowość i różnorodność pragnienia) oraz Stephen Frosh z University of London na temat: “Desire, Demand and Psychotherapy” ( Pragnienie, Żądanie i Psychoterapia).

Program poranny konferencji umożliwiał uczestnictwo w małej lub średniej grupie albo w social dreaming matrix (społeczne śnienie). Niezwykle wszechstronny program prezentacji obejmował takie tematy, jak: analiza grupowa w społeczeństwach straumatyzowanych, analiza grupowa i interkulturalizm, analiza grupowa u adolescentów, analiza grupowa w usługach zdrowotnych, analiza grupowa i sztuka, analiza grupowa i psychozy, analiza grupowa i zaburzenia afektywne, duchowość i analiza grupowa, analiza grupowa i wykorzystanie seksualne, uzależnienia, literatura i analiza grupowa, pragnienie i seksualność, neuroscience, rozwijanie mentalności grupowej analizy, rozwijanie grupowo analitycznej kultury poprzez szkolenie, rozwój terapeutów szkolących, częstość sesji grupowej analizy oraz czas trwania grupowej analizy.

W codziennych, wieczornych sesjach dużej grupy, trwającej 1,5 godziny, uczestniczyli prawie wszyscy uczestnicy, czyli niemal 540 osób. Duża grupa wywołała pożądanie wzajemnego dialogu, słyszenia siebie nawzajem, co stanowiło nie lada wyzwanie biorąc pod uwagę brak mikrofonów, pomimo ich oczywistego pragnienia. Pomimo technicznych trudności, uczestnicy pokonali początkową rozpacz wynikającą z niesłyszeniem się nawzajem i z rosnącym entuzjazmem prowadzili dialog.

Sympozja analizy grupowej przyciągają analityków grupowych z całego świata. Kolejne sympozjum odbędzie się za trzy lata, jego dokładny termin nie jest jeszcze znany.

Reklama
(0)
Komentarze