Zaloguj
Reklama

Stany lękowe - omówienie książki

Autorzy: dr n.med. Janusz Krzyżowski
Stany lękowe - omówienie książki
Fot. medforum
(0)

Lęk jest częstą dolegliwością. Autor uważa, że warto więc poznać jego objawy, zarówno te, które uderzają w naszą psychikę, jak i dolegliwości somatyczne z nimi związane.

Reklama

Omówienie książki: Stany lękowe
Autor Janusz Krzyżowski Wydawca MEDYK
Warszawa Ul. Skierniewicka 16/20
Wydana w 2001 roku.
Seria: Z Gabinetu Prywatnego
Format A5, stron 75, okładka miękka, laminowana.


Lęk jest częstą dolegliwością. Autor uważa, że warto więc poznać jego objawy, zarówno te, które uderzają w naszą psychikę, jak i dolegliwości somatyczne z nimi związane. Poznanie to ma na celu rozumienie przyczyn lęku, jak i lepsze radzenie sobie z nim. Autor pisząc omawiany poradnik ma nadzieje, że sugestie w nim zawarte będą pomocne w uzyskaniu tego celu.
Książka jest oparta o wieloletnie praktyczne doświadczenia autora. Osobom dotkniętym lękami, a także ich rodzinom i najbliższym, chciał on przekazać w książce podstawowe informacje na temat lęku w oparciu o współczesna wiedzę. Dlatego książka zawiera wiadomości z zakresu diagnostyki, jak i różnych sposobów leczenia, poczynając od porad jak samodzielnie radzić sobie z lękiem, aż po wskazówki dotyczące psychoterapii i leczenia farmakologicznego.
Przedstawiono w niej opisy lęków, przewlekłych stresów i stanów paniki oraz różnicowanie między tymi zaburzeniami. Opisane są zarówno leki nerwicowe, różnorodne fobie jak i psychotyczne. Przedstawiono jak zaburzenia somatyczne oraz zażywanie niektórych leków może wywoływać napady lęku lub paniki.

Przedstawiono skrótowo psychologiczne i biochemiczne teorie powstawania stanów lękowych. Opisano zasady postępowania jakich należy przestrzegać w wypadku wystąpienia stanów lękowych lub paniki. Omówiono bardziej szczegółowo stosowane różne grupy leków najczęściej zapisywanych pacjentom przez lekarzy ogólnych, neurologów i psychiatrów.

Książka zawiera ponadto krótki rys historii rozpoznawania lęków w psychiatrii oraz rys transkulturowy, o specyficznych lękach na innych kontynentach.

Każdy z omawianych rozdziałów ilustrowany jest krótka historią choroby pacjenta, który zgłaszał się kiedyś do gabinetu autora. Cytowane są również oryginalne wypowiedzi pacjentów na temat trapiących ich objawów, leków, paniki i trudnej sytuacji życiowych w jakich się znaleźli z powodu opisywanego zaburzenia. Te autentyczne wypowiedzi osób cierpiących mają nadać książce autentyzmu i przekonać czytelnika, że lęki są częstą dolegliwością i można je z powodzeniem leczyć.

Książka może być również interesującą lekturą dla lekarzy ogólnych, rodzinnych i kolegów z innych specjalności.

Reklama
(0)
Komentarze