Zaloguj
Reklama

Stres w ciąży może negatywnie wpłynąć na Twoje dziecko.

Ból głowy w ciąży
Fot. Shutterstock
Ból głowy w ciąży
(5)

Bardzo stresujące lub też traumatyczne wydarzenia doświadczane w okresie ciąży mogą mieć długookresowy wpływ na płód. Oddziaływanie to może ujawnić się u dziecka dopiero po wielu latach. Wyniki najnowszego badania  sugerują, iż stres doświadczany podczas ciąży może mieć wpływ na noworodki płci żeńskiej powodując podwyższenie ryzyka wystąpienia, w życiu dorosłym, bolesnych bólów mięśniowych nazywanych fibromyalgią.

Reklama

Badania te ukazały jak bardzo wrażliwy jest płód na tzw. "programowanie prenatalne". Badania na zwierzętach doświadczalnych wskazują, iż standardowe podawanie syntetycznego hormonu kobietom będącym w grupie ryzyka przedwczesnego porodu może trwale wpłynąć na układ neuroendokrynny noworodka a nawet mieć jeszcze poważniejszy wpływ na dzieci urodzone w kolejnym pokoleniu.

Niewiele jest wiadomo na temat przyczyn fibromyalgii. Dolegliwość ta głównie objawia się odczuwaniem dużego zmęczenia i rozległym bólem mięśni. Profesor Dirk  Hellhammer twierdzi, iż prawdopodobnie  tzw. "prenatalne programowanie" odgrywa tu dużą rolę.

Doświadczanie stresu podczas ciąży może wpłynąć na rozwój nadnercza płodu powodując trwałe ograniczenie zdolności do produkcji odpowiednich ilości hormonu kortyzolu.

W porównaniu do 100 zdrowych pacjentek z grupy kontrolnej, znacznie więcej kobiet z grupy 93 badanych pacjentek ze zdiagnozowaną fibromyalgią potwierdziło doświadczenie przez ich matki dużego stresu w okresie ciąży jak np. utrata partnera, trauma fizyczna lub emocjonalna, brak środków do utrzymania. Ponadto zaburzenia wydzielania kortyzolu dotyczyły tylko kobiet, których matki doświadczały stresu w okresie ciąży.

Dodatkowo, niski poziom kortyzolu był obserwowany tylko u pacjentek, które doświadczyły prenatalnego stresu. Zebrane do tej pory wyniki prowadzą do wniosku, iż noworodki płci żeńskiej mogą znajdować się w grupie ryzyka wystąpienia fibromygalii, jeżeli będąc jeszcze w łonie matki były narażone na oddziaływanie podwyższonych stężeń kortyzolu będących odpowiedzią organizmu matki na duży stres.

Wpływ leków sterydowych podawanych w okresie ciąży może dotyczyć kolejnych pokoleń.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • University of Pittsburgh Medical Center

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze