Zaloguj
Reklama

Światowy Dzień Choroby Alzheimera

Autorzy: Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera
Światowy Dzień Choroby Alzheimera
Fot. medforum
(0)

21 września, w ponad 60 krajach na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Alzheimera

Reklama

21 września, w ponad 60 krajach na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Alzheimera

Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera co roku włącza się w organizowanie uroczystych obchodów Światowego Dnia Alzheimera. W tym roku obchody przybiorą szczególny charakter, gdyż zbiegają się one z 10 rocznicą istnienia organizacji.

17 września 2002
Z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera zwołane zostanie specjalne posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia Senatu RP, pod przewodnictwem Senatora RP Marka Balickiego, w całości poświęcone problemom związanym z chorobą Alzheimera. Podczas posiedzenia odbędzie się dyskusja na temat Narodowego Programu Walki z Chorobą Alzheimera. Wśród gości, zarówno krajowych jak i zagranicznych, zaproszonych do wzięcia udziału w posiedzeniu, znajdują się m.in. dr Nori Graham, Przewodnicząca Światowej Federacji Organizacji Alzheimerowskich, wybitna aktorka Beata Tyszkiewicz, osobistości ze świata medycyny oraz przedstawiciele mediów.

17 września 2002
Dla chorych oraz osób im towarzyszących zostanie zorganizowana autokarowa pielgrzymka na Jasną Górę zakończona Mszą Świętą celebrowaną w intencji osób dotkniętych Chorobą Alzheimera i ich opiekunów.

18 września 2002
W siedzibie Polskiej Agencji Informacyjnej o godzinie 11.00 odbędzie się konferencja prasowa pod hasłem: „Starzenie się, czy choroba? Jak rozpoznać chorobę Alzheimera”, której będą przewodniczyć Senator RP Marek Balicki i Alicja Sadowska Sekretarz Generalny Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera. Podczas konferencji omówione zostaną kwestie konieczności wczesnego diagnozowania choroby, dostępności leczenia w Polsce oraz problemy, jakie są związane z opieką nad chorymi w domu. Przedstawione zostaną również wyniki dyskusji zainicjowanej podczas specjalnego posiedzenia Senackiej Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia.

20 września 2002
Dom Pomocy Społecznej przy ulicy Nowoursynowskiej 216, w Warszawie będzie miejscem Pikniku Alzheimerowskiego. Rokrocznie spotykają się tam chorzy, wraz z opiekunami, pracownicy ośrodków Pomocy Społecznej, wśród gości znajdują się również przedstawiciele władz powiatowych i księża.

21 września 2002
W kościele Św. Anny w Warszawie, o godzinie 11.00 odprawiona zostanie Msza Święta w intencji wszystkich dotkniętych Chorobą Alzheimera oraz ich opiekunów.

21 września 2002
Podczas Światowego Dnia Choroby Alzheimera na Rynku Starego Miasta w Warszawie na wszystkich zainteresowanych problemem będą oczekiwać lekarze specjaliści, psychologowie oraz opiekunowie osób chorych. Każdy będzie mógł również otrzymać fachowe ulotki, broszury i specjalny biuletyn wydany z okazji dziesięciolecia istnienia Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera. Dla potrzebujących przewidziano możliwość zapisania się na bezpłatne badania pamięci.

22 września 2002
Obchody zostaną zamknięte specjalnym pokazem sztuki „Podróż do Buenos Aires” Amanity Muskarii, monodramu, wykonywanego przez Gabrielę Muskała. Za rolę Walerki aktorka została wyróżniona Nagrodą Aktorską na Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu oraz Nagrodą Aktorską Ministra Kultury. Jest to tragikomedia ukazująca świat przeżyć i doznań osoby dotkniętej chorobą Alzheimera. Wśród gości specjalnych zaproszonych na pokaz, w Teatrze Dramatycznym o godzinie 19.00, znajdują się wybitni przedstawiciele świata polityki, kultury, mediów i nauki.

Reklama
(0)
Komentarze