Zaloguj
Reklama

Syndrom Adonisa: czym jest?

Wyrzeźbione ciało
Fot. Panthermedia
Wyrzeźbione ciało
(4)

Syndrom Adonisa, zwany także kompleksem Adonisa, to kolejna choroba cywilizacyjna będąca pokłosiem wszechobecnego kultu piękna. Przypadłość dotyka mężczyzn, objawia się obsesją na punkcie idealnego ciała.

Reklama

Mitologiczny Adonis, w których zakochała się bogini miłości Afrodyta, był pięknym i młodym młodzieńcem.

Mężczyźni z syndromem Adonisa są wiecznie sfrustrowani i niezadowoleni ze swojego wyglądu. Ćwiczą, poddają się zabiegom upiększającym i wciąż uważają się za mało atrakcyjnych.

Ważne! Początkowo uważano, że przypadłość dotyka jedynie społeczeństwa bogate, jak pokazały jednak badania, status społeczny nie jest wyznacznikiem występowania tej choroby.

Piękno ponad wszystko

Obecny kult piękna spowodował, że każdy za wszelką cenę chce być atrakcyjny fizycznie. Dotyczy to nie tylko kobiet, ale także mężczyzn. Okładki kolorowych magazynów kuszą zdjęciami wysportowanych i młodych męskich ciał. Jak się okazuje, piękny mężczyzna jest dzisiaj najlepiej sprzedającym się towarem.

„Zwykli” panowie starają się dorównać gazetowym ideałom męskiej urody (niestety często zbyt przerobionej przez fotoshop). W tym celu wyciskają siódme poty na siłowni, chodzą do kosmetyczki, a nawet decydują się na korzystanie z dobrodziejstw chirurgii estetycznej (wszczepiają sobie implanty, odsysają tłuszcz, rzeźbą ciało).

Ważne! Jak pokazują badania, atrakcyjni przedstawiciele płci brzydkiej mają większe szanse na rynku pracy. Szybciej dostają pracę, szybciej awansują i podwyższają swoją pozycję społeczną.

Dążenie do idealnego wyglądu stało się obsesją, swoistego rodzaju fobią. Wielu mężczyzn uważa, że gdy nie wpisze się w obecnie panujące kanony piękna, nie osiągnie powodzenia w życiu.

Dbanie o wygląd – czy to już choroba?

Przeprowadzone wśród amerykańskich kulturystów badania wykazały, że nawet ci o najbardziej atletycznej budowie ciała nie byli ze swojego wyglądu zadowoleni. Oceniali się jako „chuchra” bądź „chuderlaki”.

  • 43% Amerykanów nie jest zadowolonych ze swojego wyglądu,
  • 70 tys. Holendrów, by się upiększyć, byłoby gotowych poddać się zabiegowi chirurgicznemu, wszczepić implant silikonowy imitujący muskuły lub zażywać środki chemiczne pomagające uzyskać idealną sylwetkę,
  • 30% Niemców uważa, że ich ciało nie jest perfekcyjne (najczęściej chcieliby schudnąć, następnie wymodelować sylwetkę).

Ważne! Najmodniejszym ostatnio nałogiem jest przetrenowanie organizmu celem uzyskania perfekcyjnej sylwetki.

fot. panthermedia

Dążenie do ideału jest niebezpieczne

Mężczyźni nie tylko ćwiczą i wspomagają się środkami dopingującymi. Ponadto:

  • zażywają tabletki na rozrost mięśni,
  • wstrzykują sterydy,
  • poddają się głodówkom.

Ważne! Lekarze ostrzegają, że nieprawidłowy i forsowny trening źle wpływa m.in. na serce, wątrobę, nerki.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze